Türkiye'de enerji sektörünün iklim değişikliğine etkisi
Climate change impact of energy sector in Turkey
- Tez No: 597063
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son dönemlerde iklim değişikliği dünyamızda önemli irdelenen konuların başında gelmektedir. İnsanların yaşam şekilleri etkisiyle değişen dünya iklimi Birleşmiş milletlerin çalışmaları ve çeşitli kararları ile dünya iklimi ve çevremiz düzene oturtulmaya çalışılmaktadır. Bu anlaşmaların ve kararların başında 21 Mart 1994 tarihli“Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi”ve 16 Şubat 2005 tarihli“Kyoto Protokolü”gelmektedir. İktisadi gelişme, insanoğlu ve ulusların tüm dinamiklerinin gelişmesi için ve hayatlarını devam ettirmeleri bakımından çok önemlidir. İnsanlar bu sebeplerden ötürü ekonomik büyüme ve gelişmeyi ilk insandan bu yana birincil amaç edinmişlerdir. Teknolojik gelişmelerden sonra ülkeler bu gayelerini gerçekleştirebilmek için toplu sanayi hamlelerini çoğaltarak daha çeşitli ve çok mal ve hizmet ürünü üretmiş zenginliklerini artırmayı hedeflemişlerdir.Bu üretim sonucunda çevreye çok daha fazla zarar verici etkiler oluşturmuştur. İklim değişikliği konusunun çok daha yaygınlaşmasından ötürü enerji kaynakları ve bununla beraber üretim teknolojilerinde ki değişimi birbirini tamamlamaktadır. Ekonomi yönünden güçlü ve sermaye birikimi olan ülkeler bu değişime ayak uydururken, ekonomik açıdan gelişmekte olan ülkeler de ise bu değişime uymakta problemler yaşamaktadırlar. Çalışmamız da 1960-2018 dönemleri için Türkiye'de enerji sektörünün iklim değişikliğine etkisi Eş Bütünleşme yöntemi yardımıyla ekonometrik olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, climate change is one of the most important issues in our world. The climate of the world is changing due to the way people live and the United Nations ' work and various decisions are trying to put the climate of the world and our environment in order. The march February 21, 1994“United Nations Framework Convention on Climate Change”and the February 16, 2005“Kyoto Protocol”are at the top of these agreements and resolutions. Economic development is very important for the development of all the dynamics of human beings and nations and for their survival. For these reasons, people have taken economic growth and development as their primary goal since the first person. After technological developments, countries aimed to increase their wealth by increasing their mass industry moves and producing more diverse and multi-product goods and services in order to realize these goals.As a result of this production, it has caused much more damaging effects to the environment. Since the issue of climate change has become more widespread, the change in energy sources and production technologies are complementing each other. While the countries with strong economic and capital accumulation are keeping up with this change, the developing countries are having problems adapting to this change. In our study, the impact of the energy sector on climate change in Turkey for the periods 1960-2018 was analyzed econometrically with the help of co-integration method.