Modern Kore'deki yeni dini hareketlerden Won Budizmi ve Cheondogyo
Won Buddhism and Cheondogyo: New religious movements in modern Korea
  1. Tez No: 597078
  2. Yazar: NUREFŞAN NUR AYTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sekülerleşmenin etkisi ile beraber yaşanan zihniyet değişimi inanç alanında da etkisini göstermektedir. Modern dünyanın yarattığı manevi boşluklar insanları yeni arayışlara itmiştir. Böylece dinlerde ihya ve yenileme hareketleri de görülmeye başlanmıştır. Kore topraklarında da bunun yansıması görülmektedir. Kore'deki yeni dini hareketlerden olan Won Budizmi ve Cheondogyo tarihi, sosyal ve kültürel yapının da etkisiyle 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Doğuşu, yayılışı, öğreti ve pratiklerini ele aldığımız Won Budizmi ve Cheondogyo'nun inananları tarafından bağımsız birer din oldukları iddia edilse de eklektik ve senkretik özellikler taşımaları sebebiyle yeni dini hareketler arasında olduklarına kanaat etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The change of mentality experienced with the effect of secularization also shows its effect in the field of belief. The spiritual gaps created by the modern world were pushed people into new searches. Thus, revival and renewal movements have started to be seen in religions. This is reflected in the Korean territory. Won Buddhism and Cheondogyo, one of the new religious movements in Korea, emerged in the late 19th and early 20th centuries, also influenced by historical, social and cultural structures. We believe that they are among the new religious movements because of their eclectic and syncretic features, although they are claimed to be independent religions by Won Buddhism and Cheondogyo's believers whose origins, spread, teachings, and practices are discussed.