Oral koagulaz negatif stafilokokların slaym üretim kapasitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of slime substance production capacities of oral coagulase negative staphylococci
  1. Tez No: 59712
  2. Yazar: BETÜL AYDIN (GÖFTECİ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Periodontal hastalıkların primer etkeninin mikrobiyal dental plak olduğu bilinmekte ve şüpheli periodontal patojen mikroorganizmalara ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Vücut floralarının çoğunda yer alan ve çoğunlukla saprofit olarak değerlendirilen stafilokokların, bir alt sınıfı olan koagülaz negatif stafilokoklar (KNS), son yıllarda, tıbbi cihazların vücut içerisinde daha sık kullanılmaya başlanması ile özelllikle yabancı cisim enfeksiyonlarından sıklıkla izole edilmeye başlanmış ve bu durumun KNS'ların ürettiği hücre dışı slaym maddesinden kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Hücre dışı slaym maddesi, mikroorganizmaya gevşek bağlı, yabancı cisimlerin düzgün yüzeylerine, mikroorganizmanın tutunmasını sağlayan, mukopolisakkarit yapısında bir maddedir. Ağız florasının bir üyesi olmakla birlikte, KNS'ların, periodontal hastalık patogenezindeki yeri kesin olarak bilinmemektedir ve oral KNS'ların slaym faktör üretip üretmedikleri de literatür bilgilerimiz dahilinde araştırılmamıştır. Bu amaçla, çalışmada, 63 periodontal yönden sağlıklı, 62 gingivitisli, 61 erişkin periodontitisli birey olmak üzere toplam 186 bireyin klinik parametreleri ve subgingival floralarında, KNS'ların prevalansı ve slaym üretim kapasiteleri incelenmiştir. Sonuçlar, varyans analizi, ki-kare testi, eşleştirilmiş t- testi ve z testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 186 bireyin subgingival aerob florasında %1.3 oranında olmak üzere,66 bireylerin %48.38'inde izole edilen stafilokokların tamanının KNS olduğu tespit edilmiş ancak bu KNS'ların sadece %8.88'inin slaym ürettikleri bulgulanmıştır. Dişhekimliğinde son yıllarda rejeneratif tedavi amacıyla yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniğinde (YDR) membranların kullanılmaya başlanması, rekonstrüktif tedavi amacıyla da implant uygulamalarının artması ve kullanılan bu maddelerin ağız ortamı için yabancı cisim niteliğinde olması nedeniyle çalışmamızda ayrıca KNS'ların farklı oral yüzeylere tutunmasında slaym maddesinin rolü ve seçiciliği olup olmadığını belirleyebilmek amacıyla sağlıklı ve hastalıklı kök yüzeyi, titanyum implant ve PTFE membran yüzeyleri ile muamele edilen slaym pozitif ve negatif KNS'lar arasındaki ilişki tarayıcı elektron mikroskop seviyesinde araştırılmıştır. Buna göre slaym pozitif KNS ile muamele edilen yüzeylerin, slaym negatif KNS ile muamele edilen yüzeylere oranla oldukça fazla miktarda bakteri ile kaplandığı da tarayıcı elektron mikroskobu seviyesinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Microbial dental plaque is the primary cause of periodontal diseases and studies dealing with putative periodontal pathogens are still going on. In recent years, Coagulase-negative staphylococci (CNS), which take place in the normal microbial flora of the body and generally admitted as saprophytes are isolated particularly from foreign body infections by the frequent use of medical eqipments in human body and extracelluler slime substance production of CNS was thought to be responsible from this event. Extracelluler slime substance is a mucopolisaccaride material that is loosely attached to the microorganism and supplies the adherence of microorganism to smooth surfaces of foreign bodies. Altough CNS takes place in the oral flora, the role of them on the pathogenesis of periodontal disease are not exactly known and according to our literature knowledge the slime substance production of oral CNS didn't evaluated before. For this reason, 186 subjects, 63 periodontal^ healthy, 62 gingivitis and 61 adult periodontitis patient were included in the study in order to evaluate the clinical parameters and the prevalance of CNS and their slime production capacity. Analysis of variance (ANOVA), chi-square analysis, paired t-test and z test were used in the evaluation of results. All of the staphlococci izolates were CNS and was found in the 43.38% of 186 subjects at the rate of 1.3% and only 8.88% of them were slime pozitive.68 In dentistry, the use of non-resorbable membranes due to the principles of guided tissue regeneration (GTR) tecnique and implant applications which are considered to be foreign bodies for oral enviroment had led us to evaluate the role and selectivity of slime subtance in the adherence of CNS to different oral surfaces. For this purpose periodontally diseased and healty root, titanium implant and e-PTFE membrane surfaces were treated with slime negative and pozitive CNS and examined with scanning electron microscope (SEM). SEM results showed that surfaces which were conditioned with slime pozitive CNS covered with more bacteria than surfaces conditioned with slime negative CNS.