Kendiliğinden birleşen peptit P11-4 uygulamasının mine erozyonu üzerine etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of self-assembling peptide P11-4 application in enamel erosion
- Tez No: 839101
- Danışmanlar: PROF. DR. MERVE AKÇAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, in vitro koşullarda P11-4 peptidinin mine erozyonu üzerindeki önleyici ve koruyucu etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek ve eroziv süreçte profesyonel diş bakım ürünlerinin ev tipi koruyucu diş bakım ürünleriyle desteklendiğinde mine yüzeyindeki iyileşme potansiyelinin artışını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada uygunluk kriterlerini taşıyan 99 adet sığır kesici dişi kullanıldı. Dişler; kontrol, sadece profesyonel diş bakım ürünlerinin uygulandığı gruplar [Curodont Repair (P11-4 peptid), Kalay Solüsyon (%8'lik Sn), MI Varnish (CPP-ACP/NaF), Profluorid (NaF)], profesyonel diş bakım ürünlerinin ev tipi diş bakım ürünleriyle desteklendiği kombine gruplar [Curodont Repair + Curodont Protect (P11-4 peptid, 900 ppm F), Kalay Solüsyon + Emofluor (3120 ppm Sn+2,1000 ppm F), MI Varnish + MI Paste (CPP-ACPF), Profluorid + ReminPro (NaF, HA, ksilitol)] olmak üzere toplamda 9 gruba ayrıldı. Günlük asit maruziyetlerini taklit etmek amacıyla günde 6 kez ikişer dk. sitrik asit uygulandı ve siklus 5 gün sürdürüldü. Profesyonel diş bakım ürünlerinin uygulandığı gruplarda siklus öncesi tek sefer materyal uygulaması yapıldı, ardından örnekler siklusa dahil edildi. Kombine gruplarda profesyonel uygulamaya ek olarak 5 günlük siklus süresince, her gün sonunda bir kez ev tipi diş bakım ürünü uygulaması yapıldı. Siklus boyunca sitrik asit ve materyal uygulanmayan zamanlarda örnekler yapay tükürükte bekletildi. Erozyon siklusu sonrası mine dokusundaki değişiklikler mikrosertlik, kantitatif ışık etkili floresans (QLF), konfokal lazer mikroskop (CLSM) aracılığıyla analiz edildi. Sonuçlar Eşleştirilmiş örneklemler t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Post-Hoc Tukey testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to comparatively examine the preventive and protective effects of P11-4 peptide on enamel erosion in vitro and to evaluate the increase in the healing potential of the enamel surface when professional dental care products are supplemented with home protective dental care products in the erosive process. Materials and Methods: In the study, 99 bovine incisors with eligibility criteria were used. The teeth were divided into a total of 9 groups: control group, groups receiving only professional dental care products [Curodont Repair (P11-4 peptide), Tin Solution (8% Sn), MI Varnish (CPP-ACP/NaF), Profluorid (NaF)], and combined groups where professional dental care products were supported by home-based oral care products [Curodont Repair + Curodont Protect (P11-4 peptide, 900 ppm F), Tin Solution + Emofluor (3120 ppm Sn+2,1000 ppm F), MI Varnish + MI Paste (CPP-ACPF), Profluorid + ReminPro (NaF, HA, xylitol)]. In order to provide daily acid exposure, citric acid was applied 6 times a day for two minutes and the cycle was continued for 5 days. In the groups in which professional dental care products were applied, the material was applied once before the cycle, and then the samples were included into the cycle. In addition to the professional application in the combined groups, a home dental care product was applied once at the end of each day during the 5-day cycle.During the cycle, the samples were kept in artificial saliva when citric acid and material were not applied. Changes in enamel tissue after the erosion cycle were analyzed by microhardness, quantitative light-effect fluorescence (QLF), confocal laser microscope (CLSM). Results were statistically evaluated with Paired samples t-test, One-Way Analysis of Variance, and Post-Hoc Tukey test.