Mine yüzeyinin farklı içerikli asitler ile pürüzlendirilmesinin braket tutuculuğuna etkisinin incelenmesi
The Evaluation of the effect of enamel etching with different types of acids on bonding strength of direct bonded brackets
- Tez No: 91885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2000 Ayşegül KALKAN Danışman Doç.Dr. Metin ORHAN Mine Yüzeyinin Farklı İçerikli Asitler İle Pürüzlendirilmesinin Braket Tutuculuğuna Etkisinin İncelenmesi Mine yüzeyine farklı içerikli asitlerin uygulanmasının braket tutuculuklarına etkisini incelemek amacı ile yapılan bu çalışmada 120 adet maksiller premolar diş kullanılmıştır. Bu dişler laboratuar aşamasına kadar, ağız ortamım taklit etmesi amacıyla suni tükürük solüsyonu içerisinde bekletilmiştir. Testlerin yapılması sırasında, standardizasyonu sağlamak amacıyla bütün dişlerin akrilik bloğa alınması, braketlenmesi, termosiklusa tabi tutulması ve sıyırma testinin uygulanması aynı günlerde yapılmıştır. Standart akrilik bloklara alınan dişlere, asitler üretici firmanın önerisine uygun olarak uygulanmış ve braketler her bir dişe 2 dakika uygulanan 300 gr kuvvet altında yapıştırılmıştır. Yine ağız ortamındaki ısı değişimlerini taklit etmek amacıyla örnekler 5 C- 55°C'lik iki banyoda her bir banyoda 30 saniye bekletilerek toplam 500 kez termalsiklusa tabi tutulmuşlardır. 43Sıyırma testi sırasında cihaza ait özel uçlar ile braket üzerine, diş yüzeyine paralel olacak şekilde kuvvet uygulanmıştır. Braketlerin kopması sırasında elde edilen en yüksek değerler kaydedilmiştir. Elde edilen verilere basit varyans analizi uygulanmış ve en az iki grup ortalaması arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılığın olduğu saptanmıştır (pO.001). Daha sonra bu farkın hangi grup ortalamalarından kaynaklandığını tespit etmek için grup ortalamaları“Duncan Yöntemi”ile kıyaslanmıştır. %10 konsantrasyonundaki maleik asit ve %37 konsantrasyonundaki fosforik asit pürüzlendirilen gruplarda braket tutuculukları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yine %1.23 oranında NaF içeren %37 konsantrasyonundaki fosforik asit ve maleik asit uygulanan grupların braket tutuculuk değerlerinin ortalamaları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak fluor içeren her iki gruba ait braket tutuculuk değerlerinin ortalamaları, fluor içermeyen grupların ortalamalarına göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde düşük bulunmuştur. 44
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Ninety maxillary premolar teeth were used in the study. The teeth were preserved in artificial saliva until the laboratory procedure. The specimen undergone block embedding, bonding, thermocycling and shear testing an a whole to ensure standardization. Different acids were applied to teeth according to the instructions of the manufacturer and the brackets were bonded with a force of 300 gr applied for 2 minutes. Temparature change in the oral cavity was imitated by thermocycling bonded teeth in two bath of 5° and 55° for 30 seconds and 500 times. Shear force was applied to the bracket with special tips paralel to the tooth surface. The ultimate force at failure was recorded. Simple variance analysis showed statisticaly significant differences at least between two groups. Duncan test was used to find out the different groups. Bond strength of brackets in the 1.23 NaF%, 37% phosphoric acid preparation was significantly lower than the other groups. No statisticaly significant differences were found between the 10% maleic and 37% phosphoric acid groups. 45