Yapı jeofiziğinde yer radarı uygulamaları ve ayrık dalgacık dönüşümleriyle yorumlama
Ground penetrating radar applications in construction and interpretation with discrete wavelet transform
  1. Tez No: 597212
  2. Yazar: SERAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yer radarı yöntemi (GPR) arazi uygulamalarından başka, yapılar içerisinde de kullanılmaktadır. Bu durumda yöntem bir yapı jeofiziği tekniği olarak yapısal elamanların görüntülenmesinde uygulanabilmektedir. Bu çalışmada laboratuvar ortamında, içinde tek bir demir çubuk bulunan model beton blok ve yapı tabanında radar kesitleri alınmıştır. Radar kesitlerinin yapı jeofiziği bağlamında yorumlanmasında yeni bir veri işlem tekniği olarak dalgacık dönüşümü tekniği kullanılmıştır. Radar kesitleri iki boyutlu veri setleri biçiminde elde edildiğinden, kesitlere iki boyutlu ayrık dalgacık dönüşümü uygulanarak veri içerisinde yer alan yatay, düşey, köşegen ve yaklaşık bileşenlerine ayrılmıştır. Bileşenlerin karakteristik değişimlerinden yapı içerisinde uzanan demir donatıların derinlik ve konumlarına yönelik bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ground Penetrating Radar (GPR) method is commonly used in buildings besides land surveys. In this case, the GPR method in construction can be applied to image the elements in the structures. In this study, in the laboratory environment, GPR sections were acquired from model concrete block with a single iron rod and structure base. A new data processing technique as a discrete wavelet transform was used to interpret the radar sections in terms of construction geophysics. As the radar sections are obtained in the form of two-dimensional data sets, two-dimensional discrete wavelet transform is applied to the sections and divided into horizontal, vertical, diagonal and approximate components. The results from characteristics of components were obtained the depth and horizontal location of the iron reinforcements within the structure.