S.Ü. Alaeddin Keykubat kampus içi su biriktirme havuzu taban tabakalarının elektriksel direnç ölçümleri
Field electrical resistance measurements at water reservoir of S.U. Alaeddin Keykubat campus
- Tez No: 212431
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL GÖKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda oldukça önemli ilerlemeler yasanan sıg yüzey jeofiziginde elektrik yöntemlerle yapılan basarılı maden arama ve diger uygulamaların sayısı artmaktadır. Kolay uygulanabilirligi, hızlı ve ucuz olması bakımından elektriksel yer direnci ölçüm yöntemleri oldukça sık tercih edilen jeofizik yöntemlerindendir. Elektriksel yer direnci ölçüm yöntemleri olan, dogru akım özdirenç ölçümleri, yapay uçlasma ve dogal potansiyel ölçüm yöntemleri farklı mühendislik dallarında ihtiyaç hissedilen bilgilerin bir kısmının saglanması için çözümler üretmektedirler. Dogru akım özdirenç yöntemi; yeraltı suyu aramaları, yeraltındaki tabaka kalınlıklarının ve konumlarının belirlenmesinde; mühendislik yapıları için yer seçimi ve bu yapı temellerinin iyilestirilmesinde; su girisinin ve girisiminin belirlenmesinde, yüzeye yakın ve zayıf ayrısma bölgelerinin belirlenmesi vb. çalısmalarda sıkça kullanılmaktadır. Maden yataklarının aranmasında daha çok yapay uçlasma ve dogal potansiyel ölçüm yöntemleri kullanılır. Yapılan modelleme çalısmalarıyla, degisik mühendislik problemlerinin çözümünde ilgili ölçüm yöntemlerinin katkı saglama durumu ve basarısı farklı çalısmalarla test edilmektedir. Bu iki yöntemden birisi olan dogal potansiyel yöntemi, hidrojeolojik kosulların belirlenmesi, baraj yapılarındaki sızıntı noktalarının belirlenmesi, drenaj yapılarının bulunması, heyelan gibi duragan olmayan toprak kütlelerindeki su hareketi, kayaç içerisindeki su kirliliginin belirlenmesi vb. arastırmalarda kullanılmaktadır. Yapay uçlasma yöntemi ise, yeraltı suyu aramalarında, mühendislik yapılarının yapılacagı alanlardaki killi bölgelerin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu arastırma çalısmasında terkedilmis küçük bir yapay gölet tabanındaki kayaçların su içerikleri arastırılmıstır. Taban tasındaki su yayılımı incelenerek, gölet taban lokasyonundan itibaren ne kadar yanal ve dikey yayılma gösterdigi incelenmistir. Bu arastırmanın saglayacagı pratik kazanımların madencilik alanında kullanım seviyesi konusunda yorum yapılabilmesi için islemin maden sahalarında görülebilecek problemlere benzerlikleri arastırılmıstır. Maden galerilerinden akan veya yan kayaçlardan maden galerilerine yönelen yeraltı sularının galeri yan kayaçları içindeki yayılımlarının benzerlik beklentileri yorumlanmıstır. Elektriksel direnç ölçümlerinin madencilik çalısmalarına katkısı bu arastırmadan elde edilen bilgilerle degerlendirilmistir. ANAHTAR KELMELER: Elektrik yerdirenci ölçümü, yapay uçlasma, taban kayaç su içerigi, maden yan kayaçlarında su dagılımı.
Özet (Çeviri)
The number of successful applications in electrical methods, which are related to near surface geophysics are increasing in recent years. Electrical methods are often preferred in geophysical methods because of their easy applicability, speed and economic facts. Electrical methods like Direct Current Resistivity (DCR), Induced Polarization (IP) and Self Potential (SP) produce suitable solutions for different problems of engineering geophysics. Preceding studies about groundwater exploration, determination of thickness and situation of the layers, selecting locations of engineering structures and recovery of their grounds, designation of water interference surfaces, researching of the weathering zone, etc., are frequently studied subjects especially DCR methods in the world. IP and SP methods are used mostly in mining exploration. Accomplishment of these methods is tested by modeling studies on different problems. SP methods are used to determine the hydrogeological conditions, drainage constructions, water motion in unstable soil mass like landslide, searching the seepage areas over the dam structures, prevention of water pollution etc. and IP methods are used for groundwater exploration and imaging clay formations of construction areas for engineering structures. In this thesis study the water content of the base rocks of abandoned waste water (small scale )dam in Selcuk University campus. Water localization in the base rocks, its distribution in vertical and lateral directions were analyzed through electrical resistivity measurements. Similarities between this field tests and mining applications were also researched and many field implications were found in this industry branch. Country rocks around mine galleries, tunnels, open pit slopes and benches are all application site for electrical resistivity methods to control the rock masses beyond the visible part of them. Water content, discontinuity localizations, fault lines, disturbed zones, stressed zone around the pillars and galleries are all potential application sites for this methods. Measurements performed in this thesis field applications are mostly similar to the application of electrical resistivity test to mining sites. Therefore, baserock water content research which is part of rock mechanics subjects and mining engineering application can also be the further information and practical support for detail operations in open pits and underground mines. KEYWORDS: Electrical earth resistance measurement, induced polarization, self potential, water content of baserock, water in mine?s country rocks.