ISO27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi standardının kamu kurumlarına uygulanabilirliğinin araştırılması: Ankara ili örneği
Investigation of the implementation of ISO27001 information security management system standard on public institutions: Case of Ankara province, Turkey
  1. Tez No: 597346
  2. Yazar: MEHMET TUYGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma ISO27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasyon sürecinin tamamlamış kamu kurumlarında kurum personelinin sistem hakkındaki düşüncelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple araştırma kapsamında,“Yönetim Kadrosu”,“BGYS Ekip Üyeleri”,“Kurum Teknik Personeli”ve“Kurum Personeli”gibi dört farklı odak grup üzerinde ilgili gruplar için hazırlanmış farklı anketler uygulanmıştır. Hazırlanan anketlerde 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Likert tipi ölçek sorularında güvenilirlik analizi uygulanmıştır. Yapılan ön çalışmanın analizleri sonucunda anketin güvenilirlik katsayısının kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerde odak gruplarının görüşlerinin belirlenmesi amacıyla frekans ve yüzdelik dağılımları belirlenerek yorumlanmıştır. Elde edilen veriler ışığında, yönetim kadrosunun ISO27001 sertifikasyon sürecini olumlu karşıladığı, kurumsal süreçlerin ve bilgi güvenliğinin sağlanması açısından olumlu katkı sağladığı yönünde görüş birliği olduğu görülmüştür. Diğer taraftan BGYS ekip üyelerinin, ISO27001 süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilebilmesi için gereken teknik yeterlilik, eğitim ve sayısal çokluk noktasında takviye ihtiyaçları olduğu yönünde görüş bildirdikleri görülmüştür. Teknik ekip üyelerinin ise ISO27001 süreçlerinin işlerini kolaylaştırdığı ve etkin çalışma yürütülmesine katkı sağladığı yönünde olumlu görüş bildirdikleri fakat teknik yeterlilikler ve sayısal yeterlilik konusunda görüş birliği olmadığı görülmüştür. Kurum personelinin ise ISO27001 kapsamında alınan farkındalık eğitimlerini faydalı olduğu ve BGYS süreçlerinin kurumsal bilgi güvenliği açısından gerekli olduğu yönünde olumlu görüş bildirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of the personnel of the institution in the public institutions that have completed the ISO27001 Information Security Management System certification process. For this reason, in the scope of the research, different questionnaires were prepared for the related groups on four different focus groups such as“Management Staff”,“ISMS Team Members”,“Institution Technical Staff”,“Institution Staff”. The 5-point Likert scale was used in the surveys. Reliability analysis was applied in Likert type scale questions. As a result of the analysis of the preliminary study, it was found that the reliability coefficient of the questionnaire was acceptable. In order to determine the opinions of the focus groups, frequency and percentage distributions were determined and interpreted. In light of the data obtained, it is seen that the management team has a positive attitude towards the ISO27001 certification process and in terms of ensuring institutional processes and information security. On the other hand, it has been observed that ISMS team members have expressed their opinion on the need for technical qualification, training and numerical multiplicity in order to manage the ISO27001 processes effectively. It was observed that the technical team members gave a positive opinion that the ISO27001 processes facilitated their work and contributed to the effective execution of the work, but there was no consensus on technical qualifications and numerical competence. It has been observed that the staff of the institution have been positive about the awareness trainings taken within the scope of ISO27001 and that ISMS processes are required for enterprise information security.