Travaydaki gebelere verilen destekleyici hemşirelik bakımın annelik hüznü ve doğum deneyiminden memnuniyet üzerine etkisi
Effect of given the supportive nursing care to pregnant women in labour upon maternal blues and satisfaction with birth experince
- Tez No: 597480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma travaydaki gebelere verilen destekleyici hemşirelik bakımının annelik hüznü ve doğum deneyiminden memnuniyete etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma Ekim 2017 – Mayıs 2018 tarihleri arasında Kırşehir il merkezinde bulunan Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışma araştırma kriterlerine uygun 23 müdahale ve 24 kontrol grubunda olmak üzere 47 gebe ile yürütülmüştür. Gebelere Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu ile Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu uygulanmıştır. Müdahale grubunda yer alan annelere doğumun latent evresi süresince araştırmacı tarafından destekleyici bakım uygulamaları yapılmıştır. Kontrol grubunda yer alan gebelere ise standart bakım uygulanmıştır. Vajinal doğumu gerçekleşen annelere postpartum 1. gün hastaneden ayrılmadan önce 10 maddelik“Doğum Deneyiminden Memnuniyet Ölçeği”uygulanmıştır. Postpartum dördüncü ve onbeşinci gün anne ile irtibata geçilip“Stein Annelik Hüznü Ölçeği”yüz yüze görüşülerek 2 kez uygulanmıştır. Veriler Shapiro Wilk normallik testi ve Q-Q grafikleri, bağımsız iki örnek t testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon analizi ve Fisher exact testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of supportive nursing care on satisfaction of birth experience and maternity blues of pregnant women in labour. This study is conducted in Ahi Evran University's Education and Research Hospital in Kirsehir providence between October 2017 and May 2018. The study consists of 47 pregnant women who are eligible for inclusionary criteria of the study and they are divided into two group as case group (n=23) and control group (24). Initially, all participants filled the research consent and pregnant descriptive informative questionnaire. Then, pregnant women in the case group had supportive nursing care by researcher while control group received standard clinical care during their latent (early) stage of labour. In the first day of postpartum, The Gratification From Labor And Delivery Questionnaire, which contains 10 portions, was filled out before discharge of the all participants. Lastly, the researcher used the Stein Maternity Blues Scale to evaluate both groups on postpartum forth and fifteenth days through face-to-face interview. Data were analyzed by using Shapiro Wilk Normality Test and Q-Q graphics, Independent two sample T test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon analysis, and Fisher exact test. P value of 0.05 was taken as statically significance.