Sol dal bloklu hastalarda Tc-99m MIBI SPECT ile saptanan perfüzyon defeklerinin Tc-99m MIBI SPECT ile değerlendirilmesi
The Value of Tc-99m MIBI SPECT in the assessment of patients with left branch block
  1. Tez No: 79597
  2. Yazar: HAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ERBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışma, sol dal bloklu olgularda standart Stress-Rest Tc-99m-MIBI myokard sintigrafisinde sol ventrikül perfüzyorı örneklerini belirlemek, bu olgularda koroner arter hastalığı olmaksızın özellikle septal duvarda izlenebilen infarkt veya iskemi şeklinde yalancı pozitiflikleri,“EKG senkronizasyonunda Tc-99m-MIBI SPECT ( GATED SPECT )”ile değerlendirmek için yapıldı. Çalışmaya 25 sol dal bloklu ve 6 kontrol olgusu olmak üzere toplam 31 hasta alındı. Tüm hastalara Stress-Rest Tc-99m-MIBI SPECT ve ardından Tc-99m-MIBI GATED SPECT çalışması uygulandı. Stress- Rest myokardiyal SPECT görsel değerlendirmesinde Sol dal bloklu 25 olgunun % 40'ında septal iskemi, %40'ında septal sabit perfüzyon azlığı ve septal incelik, % 20' sinde normal sol ventrikül perfüzyonu izlendi. Hasta gurubundan 15 olguya koroner anjiografi yapıldı ve normal bulundu. Kontrol gurubunda ise tüm olgularda Stress-Rest myokardiyal SPECT ve koroner anjiografi normal bulundu. Kantitatif analizlerde septal duvardan elde edilen ortalama sayımların lateral duvar ortalama sayımlarına oranı hesaplandı. Kontrol Gurubu Ort. (S/L} LBBB Gurubu Ort. (S/L) Stress SPECT % 93.1 (SD± 4,2) % 73.1 (SD±1 1,2) Rest SPECT % 94.0 (SD ± 4.2) % 77.2 (SD ±9.8) GATED SPECT sistol sonu % 95.5 (SD ± 1.8) % 63.5 (SD ± 1 6.4) GATED SPECT diastol sonu % 98. 1 ( SD ± 1.8) %82.9 (SD ± 25.5) İstatistik] analizlerde diastol sonu görüntülerden elde edilen oranlar hasta ve kontrol guruplarında anlamlı fark göstermezken sistol sonu görüntülerde iki gurup arasında anlamlı fark saptandı. Sol dal bloklu olgularda, GATED SPECT çalışma ile diastol ve sistol görüntüleri ayrı ayrı değerlendirilip, diastol sonu görüntüler yardımıyla septal perfüzyon hakkında daha doğru bilgiler elde edileceği, standart myokard perfüzyon sintigrafisinde saptanan yalancı pozitif sonuçların engellenebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned in patients with left bunle branch block to determine myocardial perfusion patterns with conventional Stress-Rest myocardial and assess false positive septal defects with GATED SPECT. 25 patients and 6 control subjects without history of myocardial infarction were studied with Stress-Rest Tc-99m MIBI SPECT and then with GATED SPECT. In of Stress-Rest Tc-99m MIBI SPECT, 10 ( %40 ) patients had reversible, 10 ( %40 ) irreversible hypoperfusion in septal region. Only 5 patients had normal septal perfusion. 15 patients had normal coronaries in angiography. Control group had normal SPECT and coronary angiography. In the quantitative assessment, mean (septum / lateral wall counts) X 100 values were calculated. Control Subjects Mean (S/L) LBBB Group Mean (S/L) Stress SPECT 96 93.1 % 73.1 Rest SPECT %94.0 %77.2 GATED SPECT End-Systole %95.5 %63.5 GATED SPECT End-Diastole 96 98.1 %82.9 Statistically no significant difference was found with end-diastolic images between normal subjects and LBBB group, but with end-systolic images a meaningful difference was observed ( p > 0.05 and p < 0.001 sequentially ). It is concluded that in patients with LBBB GATED SPECT end-diastolic images could help overcome the problem of false positive septal perfusion defects in conventional myocardial perfusion studies.