Kur'ân'da Hz. Dâvûd ve Hz. Süleyman kıssalarının değerler eğitimi açısından tahlili
An analysis of Prophet Dâvûd and Süleyman's parable in Qur'an in terms of values education
  1. Tez No: 597520
  2. Yazar: ŞABAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in önemle üzerinde durduğu ve uyguladığı eğitim metotlarından birisi de kıssa anlatımıdır. Bu kapsamda, birçok kişi ve birçok peygamber kıssası yer almaktadır.Kur'ân'da kıssa anlatımının bir takım amacı vardır. Bu istikamette, başta insanların ibret almalarını sağlamak olmak üzere, kıssaların amaçları ile Kur'ân'ın indiriliş gayesi arasında yoğun bir benzerlik söz konusudur. Kur'ân'da anlatılan her bir kıssa, değerler eğitimi bakımından önem arz etmektedir. Bu çerçevede Hz. Dâvûd ve Hz.Süleymânkıssaları, günümüz toplumlarına bir dizi ahlâkî ilke ve erdemler kazandırmayı hedeflemesi bakımından üzerinde titizlikle durulması ve tahlil edilmesi gereken kıssalardır.Hz. Dâvûd ve Hz. Süleymânkıssasları, bireysel ve toplumsal ahlâkı konu edinen ve ilgili konuyu güzel bir üslupla sunan bir kıssalardır.
Özet (Çeviri)
One of the methods of education that the Qur'an strongly emphasizes and implements is to tell the parable. In this context, the Qur'an contains many parables of prophets, people and communities. There are a number of purposes in the Qur'an to tell the parable. In this direction, there is intense resemblance between the purposes of the parables, and the revelation of the Qur'an, in particular to ensure that people draw lessons from these parables. Each parable described in the Qur'an is of importance in terms of value education. In this context, ProphetDâvûd and Suleyman's (peace upon him)`s parable is that needs to be carefully emphasized and analyzed in order to aim at teach moral principles and virtues to today`s individuals and societies. Prophet Dâvûd and Süleyman's (peace upon him)`s parable is that deals with individual and social morality and presents the regarding issue in an excellent manner. In this parable, as described, the ugly behavior of ProphetDâvûd and Süleymân's (peace upon him)`s tribe is an indication of disregarded individual and social morals of that community. In order to cultivate a world life that is faithful and ethical in today's individuals and societies, Prophet Dâvûd and Suleyman parable is important to analyze especially in terms of value education. Only then, people would draw the necessary lessons from the past and be protected from the same or similar immoralities.