Satış sözleşmesinde ayıp bildirimi
Notice of defect in the sales contract
  1. Tez No: 597531
  2. Yazar: KÜBRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Satış sözleşmesinden doğan satılanın devri borcu gereği gibi ifa edilmediğinde ve satılan ayıplı bir şekilde devredildiğinde alıcı, birtakım haklara sahip olmaktadır. Ancak bu hakların devamının sağlanabilmesi ve kullanılabilmesi alıcının üzerine düşen bildirim külfetini yerine getirmesine bağlıdır. Bir tasavvur açıklaması niteliğinde olan bu külfetin öngörülmesindeki temel amaç, bir an önce satıcıyı satılandaki ayıbın mevcut durumuna dair gereği gibi haberdar etmektir. Bu külfetin içeriğinde hukuki veya fiili sonuca yönelmiş herhangi bir irade açıklanmasının yer edinmesi gerekmese de her türlü haber verme durumu da külfetin yerine getirildiğini kabul için yeterli olmayacaktır. Alıcı, satıcıya satılandaki ayıba dair bilgi verdiğinde TBK, TTK veya CISG'da aranan sürelere uymalı, içerik ve şekle dair gereklilikleri sağlamalıdır. Fakat bizzat alıcı tarafından bildirimde bulunulması zorunlu değildir. Önemli olan bildirimin alıcı veya onu temsile yetkili bir kişi tarafından, satıcı veya satıcıyı temsile yetkili bir kişiye yapılmasıdır. Bu hususlara dikkat edildikten sonra bildirimin gönderilmiş olması, külfetin yerine getirildiğini kabul için yeterli olacaktır. Fakat ilgili şartlar sağlanmadan yapılan bilgi verme durumu hukuken aranan bildirim külfetinin gereği gibi yerine getirildiği sonucunu doğurmayacaktır. Bildirim külfetinin hiç veya gereği gibi yerine getirilmemesi durumunda ise alıcı, satıcının ayıptan sorumluluğu kapsamında sahip olduğu hakları kaybedecektir. Bununla birlikte bildirim külfeti için bizzat TBK veya CISG'da çeşitli istisnalar düzenlediği gibi, taraflar da kendi aralarında anlaşarak bildirim külfetini kaldırabilecek veya değiştirebilecektir.
Özet (Çeviri)
The buyer has certain rights when the seller's delivery obligation is not properly fulfilled and the sold is transferred in a defective manner. However, the continuation and exercise of these rights depends on the fulfillment of notice duty by the buyer. The main purpose of regulating this duty, which is an information declaration, is to inform the seller as soon as possible of the current state of defects in the sold. Although it is not necessary to include any declaration of will directed to a legal or actual result in the content of this duty, any kind of notification shall not be sufficient to acknowledge the fulfillment of the duty as required. When the buyer notifies the seller on the defect in the sold, he/she must comply with the notice periods set out in the TCO, TCC or CISG and meet the requirements for content and form. However, notice by the buyer himself/herself is not obligatory. The important point is that the notice shall be addressed to the seller or a person authorized to represent the seller by the buyer or a person authorized to represent buyer. Dispatch of the notice after complying with the aforementioned conditions shall be sufficient to acknowledge the duty has been fulfilled. However, informing the respective party without conforming these conditions will not result in the legally required notice duty being fulfilled as required. If the duty of notice is not fulfilled at all or precisely, the buyer will lose his rights which result from defective sales. However, as there are some exceptions in the TCO and CISG for the duty of notice, the parties may also abolish or amend the duty of notice.