Medial menisküs arka kök onarımı ile eş zamanlı yapılan yüksek tibial osteotomi sonrası iyileşme
Root healing after simultaneous medial meniscus posterior root repair and high tibial osteotomy
  1. Tez No: 597537
  2. Yazar: ALİ ENGİN DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı medial menisküs arka kök yırtığı (MMAKY) onarımı ile eş zamanlı yapılan açık kama yüksek tibial osteotomi (AKYTO) sonrası kökteki iyileşmeyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014-Aralık 2017 tarihleri arasında MMAKY onarımı ile eş zamanlı AKYTO yapılan olgular, MMAKY olmayıp varus gonartrozu sebebiyle AKYTO yapılan olgular ve MMAKY olup konservatif yöntemlerle tedavi edilen olgulardan tedavi öncesi ve sonrasında çekilmiş diz manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) mevcut olanlar çalışmaya dahil edildi (grup 1, n: 21; grup 2, n: 19; grup 3, n: 14). Minimum takip süresi 18 ay olarak belirlendi. Olguların MRG bulguları, röntgen bulguları ve klinik skorları karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol MRG'lerde grup 1'de 21 olgunun 17'sinde kök yırtığı görülmeye devam etmekteydi. Grup 1 ve grup 2'de menisküs ekstrüzyonunun tedavi sonrasında arttığı fakat bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Grup 3'teki olguların ekstrüzyon miktarlarında ve Kellgren Lawrance derecelerinde tedavi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı biçimde artış gözlendi. Grup 1 ve grup 2'nin klinik skorlarının anlamlı biçimde iyileşmiş olduğu ve sonuçların birbirine benzer olduğu, grup 3'ün ise en düşük seviyede olduğu görüldü. Grup 1'deki olguların varus stres grafisinde lateral eklem aralığı mesafesinin grup 2'deki olgulara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha fazla olduğu görüldü. Sonuç: MMAKY olgularının lateral eklem aralığı varus stres grafisinde daha fazla açılmaktadır. MMAKY'nin konservatif tedavisi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. MMAKY onarımı ile eş zamanlı yapılan AKYTO sonrası menisküs ekstrüzyonu azaltılamamasına ve MRG'de kök yırtığı bulgularının sebat etmesine rağmen cerrahi sonrasında hastaların artrozları ilerlememiş, klinik skorları iyileşmiştir. Olguların cerrahiden gördüğü fayda AKYTO'ya atfedilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the outcomes of simultaneous medial meniscus posterior root tear (MMPRT) repair and opening wedge high tibial osteotomy (OWHTO). Materials and Methods: Between January 2014 and December 2017 simultaneous MMPRT repair and OWHTO, varus arthritis without MMPRT undergone OWHTO and MMPRT treated nonsurgically who has available preoperative and postoperative magnetic resonance imaging (MRI) are included the study (group 1, n: 21; group 2, n: 19; group 3, n: 14). Minimum follow up period was 18 months. MRI findings, x-ray findings and clinical scores compared. Results: On postoperative MRI of 17 of 21 MMPRT cases root tear was still exist. Meniscal extrusion is not decreased in any group. Meniscus extrusion increased significantly in group 3. Kellgren-Lawrance grade of grup 3 increased significantly. Clinical scores of group 1 and group 2 improved significantly and final scores were similar between group 1 and group 2. Final clinical scores of group 3 were significantly lower than group 1 and group 2. On varus stres radiographs lateral joint space was wider in the affected knee than in the contralateral knee in group 1. Conclusion: On varus stres radiographs lateral joint space opening is wider in MMPRT cases. Nonsurgical treatment of MMPRT has poor outcome. Despite healing of MMPRT and decreasing of meniscal extrusion on MRI were not achieved, clinical scores improved and arthritic changes did not progress in cases undergone simultaneous MMPRT repair and OWHTO. Clinical improvement may be attributed to OWHTO.