Masa başı çalışanlarda duygusal yeme davranışının şeker tüketim sıklığıyla ilişkisi
The relationship between, white collar workers' emotional eating bahaviour and sugar consumption frequency
- Tez No: 597592
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜVELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma Kocaeli ili, Gebze ilçesinde ki özel bir bankanın genel müdürlüğünde masa başı çalışan 18-65 yaş arasındaki 250 katılımcı ile, duygusal yeme davranışının seçimine etkisi ve şeker tüketim sıklığıyla ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Yeme davranışını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan biri de psikolojik faktörlerdir. Psikolojik etmenlerin yeme davranışına etkisini değerlendirmek için Duygusal Durum Yeme Anketi (EESQ) ve Revize Edilmiş Üç faktörlü Beslenme Anketi (TFEQ-R18) uygulanmıştır. Ayrıca Şeker Tüketim Anketi ile ilave şeker tüketim durumları saptanmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların yüzde 54.8' i kadınlardan, yüzde 45.2'si ise erkeklerden oluşmaktadır. Yaş gruplarına göre dağılımları; yüzde 47.6'sı 18-30 yaş, yüzde 35,6'sı 30-40 yaş, yüzde 12.4'ü 40-50 yaş, yüzde 4.4'ü 50-65 yaş grubu oluşturmaktadır. Ktılımcıların yüzde 40.0'ı yoğun iş temposundan kaynaklı, yüzde 31.6'sı canları istemediği için öğün atladıklarını belitmişlerdir. TFEQ-R18'e göre cinsiyet ile duygusal yeme, bilişsel kısıtlama ve kontrolsüz yeme ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). TFEQ-R18 göre zayıf bireylerde duygusal yeme puanının, normal kiloda ve hafif şişman olanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür. TFEQ-R18 ve EESQ göre öğün atlama durumlarna göre dağılımlarına bakıldığında, öğün atlayan katılımcıların bilişsel kısıtlama, duygusal yeme puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). TFEQ-R-18 göre şeker tüketmi ilişkisine bakıldığında bireylerin olumsuz duygu ve stres durumlarında yeme davranışında çok fazla değişiklik olmadığı gözlemlenmiştir. Bu konuyla ilgili çalışmalar yeterli olmayıp daha çok araştırmaya gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was made to determine the effect of emotional eating behaviour on nutrition status and its relationship with sugar consumption of 250 white collar workers aged 18- 65 who work in the general directorate of a private bank in the Gebze district of Kocaeli province. There are many factors which affect of eating behaviour. One of these factors which affect of eating bahaviour. One of these factors is psychological factors. Because evaluate the effects of psychological factors on eating behaviour, Eating in Emotional Situations Questionnaire (EESQ) and Three-Factor Eating Questionnaire-R18 (TFEQR18) were applied. Also additional sugar consumption conditions were determined via Sugar Consumption Survey. People who participate at the study; percent 54.8 female, percent 46.2 male. Distributions by age groups; percent 47.6 18-30, percent 35.6 30-40, percent 12.4 40-50, percent 4.4 50-65 years. Because, percent 40 of the participants have intense work tempo and percent 31.6 of the participants jib at doing, they said to skip meals. According to TFEQ-R18; between gender-emotional eating and cognitive restriction-uncontrolled eating, didn't find significant relationship (p>0.05). According to TFEQ-R18; emotional eating score in weak individuals is higher than in normal and slightly overweight ones. According to TFEQ-18 and EESQ; when look at the distribution in terms of skip meals, participants who skip meals, between cognitive restriction and emotional eating score averages weren't found statistically significant difference.). In the study, sugar consumption is not a decisive factor in weak, normal, overweight and obese individuals. Studies are not sufficient and more studies are needed on this subject.