Çağdaş sanatta endüstriyel objelerin kullanımı
Industrial objects use in contemporary art
  1. Tez No: 597618
  2. Yazar: FATMA GÖKÇEN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Savaşlar sonrası değişen yaşam, hızla gelişen bilim,teknoloji ve endüstri devrimi bundan dolayı değişime uğrayan toplum yapısı bu bağlamda etkilenen birey ve sanatçı, sanatçının kullandığı malzeme ve teknikler kendini yenilemiştir. Sanatsal üretimin çağdaş sanatta malzemenin önem kazanması mümkün olduğunu düşünebiliriz. 20. yüzyıl çağdaş sanatında Duchamp ile birlikte nesne sanat objesi haline dönüştürülmüştür. Duchamp Nesneyi seyirci ve sanatçı arasında aracı olarak görmüştür. Sanatçının seyirciye eseri izleme değil de eserin içinde yaşama fırsatı tanımış olmaktadır. Duchamp'ın kullandığı Çeşme adlı endüstriyel obje olan pisuar nesneye yeni sanat olgusu biçimi vermiştir. Bu sebeple Bu araştırma Endüstriyel objelerin etrafında şekil almıştır. Araştırma betimsel bir yönüyle ele alınmıştır.Çağdaş sanatta kullanılan endüstriyel objelerin sanatta ki yeri ve önemi ve çağdaş sanatta ki etkileri incelenmiştir. Duchamp'ın nesneye yeni anlam yüklemesi objenin yeni sanat olgu biçiminin kapısını açmıştır.Oje artık seyirci ve sanatçı için bir aracı olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Changing life after wars The rapidly evolving science, technology and industrial revolution has changed the society and the materials and techniques used by the artist and the artist, who are affected in this context. We can think that artistic production is important in contemporary art. With Duchamp in 20th century contemporary art, it has been transformed into an object of art. Duchamp regarded object the object as an instrument between the audience and the artist. The pisuar that was an industrial object which is called Çeşme and was used by Duchamp, gave a new shape of art phenomenon to the object . Therefore, this research has taken shape around industrial objects. The place and importance of industrial objects used in contemporary art were examined in this reach. The meanin attribute of the Duchamp to the object new art phenomenon. The object is thought of as a tool for artist and artist now.