Duran varlıklar yeniden değerleme modelininfirmanın finansal yapısına etkileri ve BIST'deuygulamalarının analizi
The effect of fixed asset revaluation method to firms' financial structure and analysis of application in BIST
- Tez No: 597648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EBRU AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı yeniden değerleme modelini ve gerçeğe uygun değer ölçüm yöntemini açıklamak ve Borsa İstanbul'da işlem gören imalat sektörü işletmelerinden değerleme yapanların finansal yapılarında meydana gelen değişiklikleri ortaya koymaktır. Çalışma üç teorik ve bir araştırma bölümü olmak üzere toplamda dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde değerleme yöntemleri kuramsal açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde duran varlıkların değerlemesine ilişkin mevzuata genel bir bakış yapılmıştır. Üçüncü bölümde değerleme yöntemlerinin duran varlıklara uygulanmaları ve muhasebeleştirilmelerine yer verilmiştir. Araştırma bölümünde BIST'de işlem gören işletmelerden, yeniden değerleme yöntemini ve gerçeğe uygun değer yöntemini kullanan işletmelerin finansal yapılarında meydana gelen değişikler tespit edilmiştir. Bu değişiklikler sonucunda işletmelerin bazı finansal yapı ve faaliyet oranlarında meydana gelen artış veya azalışların sebepleri açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmaya konu işletmeler BIST'de 2012-2018 yılları arasında işlem gören imalat sektörü işletmeleridir ve 157 tanedir. Araştırmanın bulguları, değerleme yapan işletmelerin sektörün gerisinde olan işletmeler olduğunu, değerlemenin finansal yapı oranlarına olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra değerleme yapmanın faaliyet oranları üzerinde ise olumsuz etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the revaluation model and the fair value measurement method and to reveal the changes in the financial structures of the valuation companies from the manufacturing sector enterprises in Borsa Istanbul. The study consists of 3 theoretical and 1 research chapter. In the first chapter, the valuation methods are examined from the theoretical point of view. In the second chapter, an overview of the legislation on the valuation of fixed assets is made. Third chapter includes the application of valuation methods to fixed-assets and accounting process. In the research section, the changes in the financial structures of enterprises using the revaluation method and the fair value method are determined from the firms that are traded in BIST. As a result of these changes, the reasons for the increase or decrease in some financial structure and activity rates of the enterprises have been explained. There are 157 enterprises that subject to the study and they are manufacturing sector enterprises which are traded between 2012-2018 in BIST. The findings of the study show that the companies that perform valuation are the enterprises that are behind the sector and that the valuation has positive effects on the financial structure ratios. In addition, the appraisal has a negative effect on the activity rates.