Doğrudan e-ticarette katma değer vergisinin sınır ötesi uygulaması
Value added tax in cross-border direct electronic commerce
  1. Tez No: 597653
  2. Yazar: BUĞRA VEHBİ DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MAHMUT KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmanın amacı küreselleşmenin etkilerinden birisi olan ve verinin ticaretini konu alan doğrudan e-ticaret işlemlerinin vergilendirilmesine ilişkin dört temel sorun hakkında analizde bulunmaktır. Bu dört temel sorundan ilki ticaretin konusu olan verinin mal olarak mı yoksa hizmet olarak mı niteleneceğidir? Bu sorunun cevabı katma değer vergisi açısından işleme uygulanacak hukuk disiplininin değişmesine neden olabilecek boyutta önem arz etmektedir. Bir diğer sorun doğrudan e-ticaretin vergilendirilmesinde devletlerin vergilendirme yetkisini kullanabilmesi için bağlama noktası oluşturan işyeri kavramının web siteleri, sunucular ve internet servis sağlayıcıları açısından nasıl uygulanacağıdır. Bir web sitesi işyeri olarak kabul edilebilir mi? Sunucular sabit işyeri midir? Üçüncü bir sorun ise doğrudan e-ticaret işlemlerinin nitelendirilmesidir. Bu işlemlerin ticari faaliyet, sınai faaliyet, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti nitelemeleri karşısındaki konumu nedir? Son sorun ise katma değer vergisinin en önemli parçası olan indirim mekanizmasının nasıl işleyeceğidir. Sınır ötesi işlemlerde farklı para birimleri kullanan, farklı dilleri konuşan ve farklı mevzuatlara tabi olan idareler nezdinde indirim mekanizması nasıl işleyecektir? Bu soruların cevapları kendi başlıklarında ayrıntılı olarak incelenecektir. Çalışmanın son bölümünde yer alan“değerlendirme”başlığında ise çalışma içerisinde yer bulan elektronik ticaretin vergilendirilmesine ilişkin ilkeler ve tarihi akış ışığında analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to analyze four basic problem on taxation of direct ecommerce which means commerce of the electronic data. The first one in these problems is the legal characteristics of electronic data. Is the legal characteristic of electronic data is a property or a trade-in service? Answer of this question can make a huge difference that causes implementation of different law fields because of the value added tax rules. Another issue is about the place of business concept which is a connecting factor in tax law. Is it possible to accept a website as a place of business? Is it possible to accept servers as fixed place of businesses? Third problem is to characterize direct e-commercial affair in the scope of tax law. How can we income types in direct electronic commerce? The last issue about cross border direct electronic commerce is to operate the deduction mechanism. How deduction mechanism operate on different administrations which uses different languages, different codes and different currencies? The answers of these questions will be deliberated in their headings. Under the title“evaluation”in the last part of the study there will be an analysis about these questions with the scope of principles and historical workflow on taxation of e-commerce.