Santral seröz koryoretinopatide (SSKR) optik sinir başı yapısal parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve head structural parameters in central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 865208
  2. Yazar: ESMA ECEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR DURMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Santral seröz koryoretinopati (SSKR), görmeyi tehdit eden en yaygın dördüncü retinal bozukluk olup makulanın seröz dekolmanı ile karakterizedir. Seröz dekolman sonucu akut dönemde görme keskinliğinde azalma ile kendini gösteren bu bozukluğun patofizyolojisinde birçok sistemik ve lokal faktör yer almaktadır. Optik koherens tomografi (OKT) akut SSKR'yi tespit etmede önemli bir yöntem olup EDI modu ile koroidin görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Akut SSKR'de koroid ve retina tabakasında gerçekleşen değişiklikler görüntüleme yöntemleri ile gösterilmişse de bu patolojinin optik sinire olan etkileri net olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı akut SSKR'de optik sinir başı yapısal parametrelerindeki değişimlerinin OKT ile gösterilmesi ve bu değişimlerin ardındaki olası patofizyolojiyi açıklamaktır. Bu prospektif kohort çalışmasına İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi göz hastalıkları polikliniği retina birimine 01.09.23-01.01.24 tarihleri arasında başvuran; semptom süresi (< 3 ay),klinik, muayene ve görüntüleme yöntemleri sonucunda akut santral seröz koryoretinopati tanısı almış 51 hastanın 51 gözü dahil edildi. Kontrol grubuna ise göz hastalıkları polikliniğine aynı tarihler arasında başvuran ve kontrol grubu kriterlerine uyan 51 kişi (51 göz) randomize seçilerek) dâhil edildi. Hasta ve kontrol grubunun sosyal ve demografik özellikleri ile sistemik hastalık durumları sorgulanarak SSKR patofizyolojisinde yer alan risk faktörlerinin varlığı not edildi. Rutin kapsamlı göz muayenesi ile SD-OKT ve EDI-OKT kullanılarak koroid, retina ve optik sinir başı görüntülemeleri yapıldı ve kaydedildi. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapıldı.Çalışmamıza 18-65 yaş arası 70 (%68.63) erkek ve 32 (%31.37) kadın olmak üzere toplam 102 katılımcının 102 gözü dâhil edildi. SSKR grubunda 36 (%70.59) erkek ve 15 (%29.41) kadın mevcutken kontrol grubunda 34 (%66.67) erkek ve 17 (%33.33) kadın mevcuttu. SSKR grubunun yaş ortalaması± SS 50.12±10.29 iken kontrol grubunun yaş ortalaması 49.08±9.05 idi. (p=0.589). İki grupta da akut SSKR patogenezinde rol oynayan risk faktörleri ve optik sinir hasarına neden olan nöropatiler mevcut değildi. SSKR ve kontrol grubunda subfoveal kalınlık ortalamaları± SS sırasıyla 434.51±95.45 ve 289.55±87.21 olarak bulunmuş olup SSKR grubunda subfoveal kalınlık ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.0001). Yine SSKR ve kontrol grubunda peripapiller koroidal kalınlık ortalama± SSsi sırasıyla 282.12±79.14 ve 180.79±53.99 olarak bulunmuş olup ortalamalar çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı derece yüksekti (p=0.0001 ve p=0,0001). Optik sinir ile ilgili OKT ölçümlerine bakıldığında SSKR grubunda RSLT-G ortalamaları± SSsi 107.14±15.15, kontrol grubunda ise 101.06±14.31 bulunmuş olup SSKR grubunun RSLT-G ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.04). PLDK değişiminde istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmezken LCK ortalamaları± SS SSKR grubu ve kontrol grubunda sırasıyla 307.14±63.83 ve 200.04±54.23 olup SSKR grubunun LCK ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,0001). İki grubun ALD ortalamaları± SSsi SSKR grubunda 386.06±110.96 ve kontrol grubunda 459.12±152.6 olup SSKR grubunda ALD ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0.024). SSKR grubunda BMO-WRW-G ortalama± SSsi 363.02±70.79 iken kontrol grubunda 392.49±58.66 olup SSKR grubunun BMO-MRW- G ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0.024). Göz içi basıncı, aksiyel uzunluk, c/d oranı incelendiğinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Akut SSKR koroidal kan akımında değişiklikler oluşturmakta, peripapiller koroidal ve optik sinir başı ortak dolaşımı sonucu optik sinir başı yapılarında etkilenme gözlenebilmekte ve değişiklikler OKT'ye yansıyabilmektedir. Bu çalışma akut SSKR'nin optik sinir üzerine etkisini inceleyen kapsamlı ilk çalışma olup daha fazla hasta sayısı ile uzun dönemdeki etkilerin gösterilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Central serous chorioretinopathy is the fourth most common vision-threatening retinal disorder and is characterized by serous detachment of the macula. Many systemic and local factors are involved in the pathophysiology of this disorder, which presents with a decrease in visual acuity in the acute phase as a result of serous detachment. Optical coherence tomography (OCT) is an important method for detecting acute CSCR and allows imaging of the choroid with EDI mode. Although the changes in the choroid and retina layers in acute CSCR have been demonstrated by imaging methods, the effects of this pathology on the optic nerve are not clearly known. The aim of this study is to demonstrate the changes in optic nerve head structural parameters in acute CSC with OCT support and to explain the possible pathophysiology behind these changes. This prospective cohort study was conducted by Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital ophthalmology clinic between 01.09.23 and 01.01.24. 51 eyes of 51 patients who applied to the retina unit and were diagnosed with acute central serous chorioretinopathy as a result of symptom duration (< 3 months), clinic, examination and imaging methods were included. 51 people (51 eyes) who applied between dates and met the control group criteria were randomly selected and the control group was included in the same number of people as the patient group. The social and demographic characteristics and systemic disease conditions of the patient and control groups were questioned and the presence of risk factors in the pathophysiology of CSCR was noted. Routine comprehensive eye examination and choroid, retina and optic nerve head imaging using SD-OCT and EDI-OCT were performed and recorded. In this study, statistical analyzes were performed with the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program.Our study included 102 eyes of a total of 102 participants, 70 (68.63%) men and 32 (31.37%) women, aged 18-65. While there were 36 (70.59%) men and 15 (29.41%) women in the CSCR group, there were 34 (66.67%) men and 17 (33.33%) women in the control group. The mean age of the CSCR group was ± SD 50.12. While the average age of the control group was ±10.29, it was 49.08±9.05. (p= 0.589). Risk factors that play a role in the pathogenesis of acute CSCR and neuropathies that cause optic nerve damage were not present in either group. The mean ± SD of subfoveal thickness in the CSCR and control groups were found to be 434.51±95.45 and 289.55±87.21, respectively, and the means of subfoveal thickness in the CSCR group were found to be statistically significantly higher. (p=0.0001) Again, the mean±SD of peripapillary choroidal thickness in the CSCR and control groups was found to be 282.12±79.14 and 180.79±53.99, respectively, and the averages were statistically significantly higher in the study group. (p=0.0001 and p=0.0001). When OCT measurements regarding the optic nerve were examined, the RNFL-G mean±SS was found to be 107.14±15.15 in the CSCR group and 101.06±14.31 in the control group, and the RNFL-G mean of the CSCR group was found to be statistically significantly higher than the control group. (p=0.04). While no statistically significant difference was observed in the PLTT change, the LCT means±SD were 307.14±63.83 and 200.04±54.23 in the CSCR group and the control group, respectively, and the LCT means of the CSCR group were found to be statistically significantly higher than the control group. (p=0.0001).The ALD means±SD of the two groups were 386.06±110.96 in the CSCR group and 459.12±152.6 in the control group, and the ALD means in the CSCR group were found to be statistically significantly lower than the control group. (p=0.024). While the mean± SD of BMO-WRW-G in the SSCR group was 363.02±70.79, it was 392.49±58.66 in the control group, and the BMO-MRW-G averages of the CSCRgroup were found to be statistically significantly lower than the control group(p=0.024). When intraocular pressure, axial length, and c/d ratio were examined, no statistically significant difference was observed between the two groups. Acute CSCR causes changes in choroidal blood flow, and optic nerve head structures may be affected as a result of peripapillary choroidal and optic nerve head common circulation, and the changes may be reflected on OCT. This is the first comprehensive study examining the effect of acute CSCR on the optic nerve, and long-term effects need to be demonstrated with a larger number of patients.