Anterior iskemik optik nöropati olgularında klinik bulgular, OKT bulguları ve laboratuvar bulgularının incelenmesi ve prognoz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
OKT findings and laboratory findings in relation to anterior ischemic optic neuropathy and its relation with prognosis
  1. Tez No: 491948
  2. Yazar: NESLİŞAH KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TÜRE, UZMAN SEDA KARACA ADIYEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızda anterior iskemik optik nöropati olgularında klinik bulgular, OKT bulguları ve laboratuvar bulgularının incelenmesi ve prognoz ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastaların koroid kalınlığı ve ganglion hücre kalınlığı ölçümleri alınarak bunun biyomarker olarak değeri araştırılan laboratuvar parametreleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Materyal-Metod: NAİON tanısı ile takip edilen 50 hasta ve 50 sağlıklı gönüllü çalışma kapsamına alındı. Tüm olguların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, ön segment muayeneleri, intraoküler basınç (İOB) ölçümleri ve fundoskopik muayeneleri yapıldı. OKT ile hasta ve kontrol grubunun subfoveal koroid kalınlıkları ve ganglion hücre tabası kalınlıkları ölçüldü. Venöz kan örnekleri alındı ve MPV, RDW, PDW düzeyleri otomatik tam kan sayımının bir parçası olarak ölçüldü. NLO; nötrofillerin lenfositlere oranı alınarak hesaplandı. NAİON tanılı hastaların hasta gözleri (NAİON +) ve sağlam gözleri (NAİON -) ile kontrol grubu OKT bulguları karşılaştırıldı. Hasta grubu ve kontrol grubunun laboratuvar değerlerinin klinik bulgular ve OKT bulguları ile olan korelasyonu değerlendirildi. Araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 20 programında oluşturulan veri tabanına girildi ve istatistiksel analizler aynı program ile yapıldı. 'p' değerinin 0.05'ten küçük olması durumunda gruplar arası fark, istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında MPV, RDW, NLO değerlerinde anlamlı fark olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate clinical findings, OCT findings and laboratory findings in relation to anterior ischemic optic neuropathy and its relation with prognosis. In our study, choroidal thickness and ganglion cell layer thickness measurements were taken during the acute phase and this value was evaluated as a biomarker in relation to laboratory parameters investigated. Materials-Method: 50 healthy volunteers and 50 patients followed up with NAION diagnosis were included in the study. In all cases, best corrected visual acuities, anterior segment examinations, intraocular pressure (IOP) measurements and fundoscopic examinations were recorded. Subfoveal choroidal thickness and ganglion cell layer thickness of the patient and control group were measured with OCT. Venous blood samples were taken and MPV, RDW, PDW levels were measured as a part of automated whole blood count. NLO; calculated by taking the ratio of neutrophils to lymphocytes. Eyes of patients with NAION (affected, NAION +) and healthy eyes (unaffected, NAION -) were compared with control group eyes based on OCT findings. The correlation between the laboratory values of the patient group and the control group with clinical findings was evaluated. The data obtained in the study were entered into the database created in the IBM SPSS Statistics 20 program and statistical analyzes were performed with the same program. When the value of 'p' was less than 0.05, the difference between the groups was considered statistically significant. Results: Significant differences were found in MPV, RDW and NLO values between patient and control groups.