Geriatrik vakalarda yüksek frekanslarda izlenen hava kemik aralığın geniş bant timpanometri ve dpoae yanıtlarına etkisi
The effect of air-bone gap observed at high frequencies on wide band tympanometry and dpoae responses in geriatrics
  1. Tez No: 597719
  2. Yazar: BİLGEHAN TEKİN DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AYDAN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaşlanmaya bağlı olarak dış ve orta kulakta bazı anatomik, histolojik ve fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Bu çalışmada, yaşlı bireylerin ve farklı yaşlı gruplarının geniş bant timpanometri sonuçları incelenmiş ve yaşlı bireylerin geniş bant timpanometri sonuçları, davranışsal ve elektrofizyolojik (distorsiyon ürünü otoakustik emisyon) test sonuçları ile ilişkilendirilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda 65 yaş üstü 34 birey (60 yaşlı kulak); erken yaşlılık (65 – 74yaş), orta yaşlılık (75 – 84 yaş) ve ileri yaşlılık (85 yaş ve üstü) dönemlerine göre üç alt grupta incelenmiştir. Kontrol grubunda 18 – 25 yaş arası 30 genç birey (60 genç kulak) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some anatomical, histological, and physiological changes occur in the external and middle ear depending on aging. In this study, we investigated the wideband tympanometry results of elderly people and different old age groups and looked for the relationships of the wideband tympanometry results of elderly people with behavioral and electrophysiological (distortion-product otoacoustic emission) test results. In this context, 34 individuals over the age of 65 (60 old ears) were investigated in three subgroups according to the following age groups: Youngest-old (65-74 years), middle-old (75-84 years), and oldest-old (≥85 years).