Temperature programmed pyrolysis of oil shales
Bitümlü şistlerin sıcaklık programlı pirolizi
- Tez No: 597720
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
BİTÜMLÜ ŞİSTLERİN SICAKLIK PROGRAMLI PİROLİZİ Bu çalışmada Göynük, Beypazarı ve Timhadit (Fas) bitümlü şistlerinin sıcaklık programlı pirolizi incelenmiştir. Ayrıca, IR-spektroskopisi ile bitümlü şistlerin kerogen tipleri belirlenmiş ve TGA ile kerogenlerin bozunma kinetik parametreleri hesaplanmıştır. Uygulanan teknikle, pirolizde oluşan ürünlerin istenen her sıcaklıkta tam karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu teknik, literatürde ilk kez uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürle tam uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
TEMPERATURE PROGRAMMED PYROLYSIS OF OIL SHALES In this study, the temperature-programmed pyrolysis of Göynük, Beypazarı and Timhadit (Morocco) oil shales have been investigated. In addition, kerogen types of oil shales have been determined by IR-spectroscopy and TGA-kinetic parameters of decomposition of kerogens have been calculated. By applied technique, entire characterization of products that occurred in pyrolysis has been carried out at each desired temperature. This technique has been applied first time in literature and results have indicated a good agreement with literature.