Laparoskopik batın cerrahisinde trokar giriş başarısının öngörülmesi
Prediction of the success of trocar entry in laparoscopic abdominal surgery
  1. Tez No: 597732
  2. Yazar: GÖKHAN ORDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÜSTÜNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç; Laparoskopik operasyonlarda oluşan komplikasyonların ve buna bağlı meydana gelen yaralanmaların büyük bir kısmı henüz batına giriş aşamasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle laparoskopik cerrahide ilk trokar girişinin başarılı olması ve bunun öngörülebilirliği çok önemlidir. Abdominal trokar giriş başarısını henüz batına girmeden öngörebilmeyi hedeflediğimiz ve 91 hastanın katılımıyla yaptığımız çalışmamızda hastaların yaş, BMİ, gravida, parite ve trokar üzerinde yapılan ölçüm gibi parametreleriyle elde ettiğimiz sonuçları istatistiksel olarak değerlendirdik. Gereç ve Yöntem; Haziran 2019-Eylül 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde çeşitli nedenlerle laparoskopik cerrahi operasyonu geçiren 91 hasta üzerinde yapıldı. Operasyonlarda direk trokar ile giriş tekniği uygulandı. İnfraumblikal bölgeden 8-10 mm çapında cilt kesisi yapıldı. Göbek her iki yan taraftan umblikusa 3 cm uzaklıktan çamaşır klempleri ile tutularak kaldırıldı. Sonrasında 10mm'lik trokar ile direk giriş denendi. Trokar sabit bir basınçla ve kontrollü şekilde batın içine ilerletildi. Batın cildinin maksimum elevasyonda iken serbest bırakıldığı esnada trokar üzerinde yer değiştiren cilt mesafesi milimetre cinsinden ölçülerek kaydedildi. Bulgular: Trokar üzerinde yapılan ölçüm ile hastaların yaşları arasında orta düzeyde pozitif anlamlı korelasyon vardır (r:0,627).Yaşı yüksek olanların trokar girişinde yapılan ölçümleri de yüksek bulunmuştur. Trokar üzerinde yapılan ölçüm ile hastaların beden kitle indeksleri arasında orta düzeyde pozitif anlamlı korelasyon vardır (r:0,721). Beden kitle indeksleri yüksek olanların trokar girişinde yapılan ölçümleri de yüksek bulunmuştur. Trokar girişi başarılı olan hastaların yaşları 37,96±9,43 iken trokar girişi başarısız olan hastaların yaşları 49,22±7,39 olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır. Trokar girişi başarılı olan hastaların beden kitle indeksleri 25,16±2,56 iken trokar girişi başarısız olan hastaların beden kitle indeksleri 29,09±1,76 olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır. Trokar girişi başarılı olan hastaların trokar üzerinde yapılan ölçümleri 19,55 ± 4,56 iken trokar girişi başarısız olan hastaların trokar üzerinde yapılan ölçümleri 31,83 ± 7,26 olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır. Sonuç; Sonuç olarak laparoskopik cerrahide komplikasyonlar en sık batına giriş esnasında olup bu durumu azaltmak için çeşitli yöntemler ile güvenlik arttırılmaya çalışılmaktadır. Batına giriş özellikle laparoskopik cerrahinin öğrenme eğrisinin başındaki cerrahlarda stres oluşturmakta, bazen güvenli giriş adına yapılan işlemler trokar giriş başarısızlığını arttırmaktadır. Biz de çalışmamızda trokar üzerinde yer değiştiren mesafenin ölçümü ile batına güvenli girişe ve giriş başarısızlığını azaltmaya yönelik bir yöntem faydasını değerlendirmek istedik. İlerleyen dönemlerde trokarlar üzerine mm cinsinden değerlerin işaretlenmesi bu yöntemin günlük pratiğe yansımasına katkıda bulunabilir. Anahtar kelimeler; laparoskopi, trokar, direk trokar girişi
Özet (Çeviri)
Objective; Most of the complications and injuries caused by laparoscopic operations are still in the abdomen entry stage. Therefore, the success of the first trocar entry and its predictability in laparoscopic surgery is very important. In our study, which we aimed to predict the success of abdominal trocar entry before entering the abdomen and with the participation of 91 patients, we evaluated the results obtained by parameters such as age, BMI, gravida, parity and measurement on trocar. Materials and Methods; Between June 2019 and September 2019, 91 patients underwent laparoscopic surgery for various reasons in the Department of Obstetrics and Gynecology, Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. Direct trocar entry technique was used in the operations. An incision of 8-10 mm in diameter was made from the infraumblical region. The umbilicus was lifted with laundry clamps at 3 cm distance from the umbilicus on both sides. Then a direct entry with a 10mm trocar was tried. The trocar was advanced into the abdomen with constant pressure and control. The distance of skin displaced on the trocar was measured in millimeters when the skin was released at maximum elevation. Results; There was a moderately positive correlation between the age of the patients and the measurement of the trocar (r: 0.627). There was a moderately positive significant correlation between the measurement on the trocar and the body mass index of the patients (r: 0.721). Measurements made at the entrance of the trocar were also found to be high in those with high body mass indexes. Conclusion; As a result, complications are most common in laparoscopic surgery during abdominal access and various methods are tried to increase safety in order to reduce this situation. Entering the abdomen creates stress especially in the surgeons at the beginning of the learning curve of laparoscopic surgery, sometimes the procedures performed in the name of safe access increase the failure of the trocar entrance. In our study, we wanted to evaluate the benefit of a method to reduce abdominal failure and safe entry to the abdomen by measuring the displacement distance on the trocar. Marking the values in mm on the trocars in the following periods may contribute to the reflection of this method to daily practice. Key words; laparoscopy, trocar, direct trocar entry