Yeni İnan gazetesinde Tekirdağ (1953-1954)
Tekirdağ (1953–1954) by local newspaper Yeni İnan
- Tez No: 488496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VAHİBE TÜRKAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Gazeteler, sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal yapının halka duyurulmasını sağlayan içinde bulunulan dönemi ayna gibi yansıtan belgelerdir. Bu belgeler, içinde yaşanılan dönemi yansıttıkları gibi, olayların halka duyurulması ve yönetilenle yöneten arasında bir köprü oluşturması, halkın sesi olması bakımından çok önemlidir. Yerel gazetelere bakarak o topluma dair geniş bilgilere ulaşılabilir. Çalışma Tekirdağ'da 1952'de yayın hayatına başlayan Yeni İnan adıyla Tekirdağ ve çevresinin sesi olan gazetenin, 1953-1954 yılları arasında 381 sayının araştırılıp sunulmasıdır. 1 Ocak 1953 günü 32. sayı ile başlayan gazete 29 Aralık 1954'te 445. sayı ile bitmektedir. Yeni İnan gazetesinde siyasi, sosyal, ekonomik ve uluslararası konularda yer alan haberler verilmeye çalışılmıştır. Konular hem dış hem de iç siyaseti yakından ilgilendirmektedir. Dışta SSCB tehdidi karşısında Türkiye'nin Batı'ya yaklaşması incelenirken, İçte de çok partili rejime geçişe ait gelişmeler gazetedeki yerini almıştır. Gazete özellikle Demokrat Parti'nin çalışmalarını yansıtması bakımından önemlidir. Amacımız belirtilen tarihler arasında gazetenin tüm sayılarını inceleyerek Türkiye'de ve Trakya'da bu dönemde yaşananları Yeni İnan gazetesi aracılığı ile göstermektir
Özet (Çeviri)
Newspapers, which provide informations about social, cultural, economic, politic issues, are documents reflecting their publication period as if mirrors, In addition to that, these documents are very important for announcing news to community, building bridges between governments and society, becoming public voice. By looking at the local newspapers, a huge information can be obtained about the society. Yeni İnan, which is a local newspaper, has been published in Tekirdağ since 1952 and has become the voice of Tekirdağ and its surroundings. This thesis examines and presents all 381 issues, from 32 to 445, of Yeni İnan newspaper issued between 1953 and 1954 . The issue 32 is published on January 1, 1953 and The isssue 345 on December 29, 1954. In this study, Yeni İnan Newspaper news are to be examined considering information about social, economic and international issues. Topics of this thesis are concerned with not only national but also international politics. While thesis examines Republic of Turkey's being drawn close to West against the threat of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) internationaly, it examines the multi-party regime transition developments nationally. The newspaper is especially important since it has reflected the Democratic Party works. Purpose of this thesis is to show what has been lived in that time period of Republic of Turkey and Thrace region via examining the local newspaper Yeni İnan.