The effect of households' financial distress on risk taking behavior
Hanehalkında finansal sıkıntının risk alma davranışı üzerine etkisi
- Tez No: 597825
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ORAN SÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, hanehalkındaki finansal sıkıntının riskli yatırımlardan sakınmak veya riskli yatırım oranını düşürmek yoluyla yatırım riskini düşürme etkisi araştırılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nde 2016 yılında yapılan Tüketici Finansı Anketi verileri kullanılarak Tobit model uygulanmıştır. Ayrıca, daha güvenilir sonuçlar alabilmek için, hem veri atama hem de örnekleme varyansını hesaba katarak Tekrarlı Veri Atama Çıkarım tekniği uygulanmıştır. Gelecek ikinci ayda tükenmesi beklenen likit varlıklar düzeyindeki bir finansal sıkıntı durumunun hanehalkının hisse senetlerine yatırım yapma ve portföy içinde hisse senedi tahsisi hakkında aldıkları kararlara anlamlı negatif etkisi olduğu ortaya çıkartılmıştır. Ancak, gelecek ilk, üçüncü, dördüncü ve beşinci aylarda tükenmesi beklenen likit varlıklar düzeylerinde anlamlı bir etki gözlenmemiştir. Ayrıca, bulunan etkinin hem riskten sakınan hem de riske tolerans gösteren hanehalkı için geçerli olduğu, ancak, riskten sakınan için daha fazla olduğu da anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper investigates whether households' financial distress has a decreasing effect on their investment risk by avoiding risky investments or reducing the risky share of their investments. Using the data from the 2016 Survey of Consumer Finances conducted in the United States, the Tobit model is implemented. Also, Repeated Imputation Inference technique is applied by factoring in both imputation and sampling variability to get more robust results. It is found out that being in financial distress, at a level of liquid assets which are expected to be exhausted at the second month ahead, has a significant negative effect on households' decision to invest in stocks and stock allocation within their portfolios. Though, no significant effect is found at the levels of liquid assets which are expected to be exhausted at the first, third, fourth and fifth months ahead. It is also understood that the effect found holds for both risk averse and risk tolerant households, but is greater for the risk averse.