Hemşirelerin verimlilik tutumlarının farklı vardiyalara göre karşılaştırılması
Comparison of nurses' productivity attitudes according to different shifts
- Tez No: 597843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli ilindeki bir araştırma ve uygulama hastanesinde çalışmakta olan servis hemşirelerinin verimliliğe ilişkin tutumlarını, bu tutumların çalışılan vardiyaya göre değişip değişmediğini ve ilişkili olabilecek diğer kişisel ve mesleki faktörleri belirlemek amaçlandı. Çalışmada, Kocaeli ilindeki bir araştırma ve uygulama hastanesinde çalışan 543 hemşireden 180 kişiye ulaşmak amaçlanmıştır. Kliniklerde 8-16 saatleri arasında ve 16-08 saatleri arasında çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 90'ar hemşire örnekleme alınmıştır. Eksik anketlerin olması nedeniyle, çalışma her iki grupta da 88 olmak üzere toplam 176 kişi ile tamamlandı. Araştırmanın örneklemini 176 kişi oluşturdu. Araştırmanın verileri, tanımlayıcı bilgi formu ve Verimliliğe İlişkin Tutum Ölçeği kullanılarak toplandı. Tanımlayıcı istatistikler (yüzde, ortalama, standart sapma) ile parametrik ve parametrik olmayan karşılaştırma analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 28,53±5,41 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of nurses' productivity attitudes according to different shifts In this study it is aimed to determine attitudes of nurses related productivity who work in a Research and Application Hospital in city Kocaeli, if their attitudes are changing by their shift or not and related other personal and Professional factors. It is aimed to reach 180 nurses who work in this Research and Application Hospital in city of Kocaeli. 90 nurses who work between the hours of 8-16 and 90 nurses who work between the hours of 16-08 in clinics and who are voluntary to attend this search are sampled. 4 survey kept out of analysis by reason of underfill from 180 survey. This study ended with data by 176 participants, 88 nurses from each group. Sample of research created by 176 person. Data of research collected by using a descriptive from and Attitude Scale Related Productivity. The scale contains 39 item and five sub-dimensions. Data were analyzed by using descriptive statistics (percentage, average, standard deviation), parametric and nonparametric comparison analysis. Age average of participants was found as 28,53±5,41. According to result of survey of Attitude Scale Related Productivity, there was not any statistically significant difference between average scores of nurses who were working different shifts (p>,05).