Mucor circinelloides maya ve küf formunun virülansının gösterilmesi
Demonstration of the virulence of mucor circinelloides yeast and mould forms
- Tez No: 597886
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KALKANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mucor circinelloides temel ve uygulamalı çalışmalarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan; tıbbi, endüstriyel, biyoteknolojik ve tarımsal öneme sahip Mucoromycotina alt şubesinde Mucorales takımında yer alan oksijene bağlı dimorfizm gösteren saprofitik bir mantardır. Biyodizel, karotenoid, organik asit üretimi gibi çeşitli biyolojik süreçleri incelemek için kullanılır. Bu mantarlar, diyabetik ketoasidoz, nötropeni veya ciddi cilt yaralanmalarına sahip bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde ölümcül sistemik enfeksiyonlara (zigomikoz veya mukormikoz) sebep olabilen fırsatçı insan patojenleridir. Bu çalışmanın amacı, Mucor circinelloides'in maya ve küf dönüşümünün gösterilmesi ve iki formun virülans özelliklerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu nedenle Mucor circinelloides'in anaerobik ve aerobik ortam koşullarında ekimleri yapılarak maya ve küf formları elde edilmiş, küf-maya ve maya-küf dönüşümleri gözlemlenmiştir. Elde edilen bu formlar direkt boyasız, laktofenol pamuk mavisi ve metilen mavisi ile mikroskop altında incelenmiştir. Daha sonra maya ve küf kolonileri ile hazırlanan süspansiyonlar enfeksiyon modeli olarak kullandığımız, mum güvesi olarak bilinen Galleria mellonella larvalarına enjekte edilmiş, maya ve küf formlarının virülansları araştırılmıştır. Yaptığımız bu çalışmada Mucor circinelloides'in maya ve küf formları arasında belirgin bir virülans farkının olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mucor circinelloides is a saprophytic fungi which has started to be widely used at basic and applied studies. It is classified under Mucorales order of subphylum Mucoromycotina. This fungi has medical, industrial, biotechnological and agricultural significance and showing dimorphism dependent on oxygen. This fungi is considered to opportunistic human pathogens which may cause lethal systemic infections (zygomycosis, mucormycosis) in immunocompromised individuals with diabetic ketoacidosis and neutropenia or severe skin injuries. The aim of this study was to show the transformation of Mucor circinelloides yeast and mould forms and to reveal the virulent characterstics of the these two forms. Therefore, by cultivating Mucor circinelloides at anaerobic and aerobic environmental conditions, yeast and mould forms were obtained and mould-yeast and yeast-mould transformations were observed. Yeast and mould forms were examined under the microscope with direct uncoloured, lactophenol cotton blue and methylene blue preparations. The suspension prepared from yeast and mould colonies were injected to, namely wax moth, Galleria mellonella larvae, which we use as infection model, the virulence of the yeast and mould forms was studied. In our study, it was determined that there was no significant difference between Mucor circinelloides yeast and mould forms in terms of virulence of fungi.