Çukurova bölgesinde üretilen unlarda küf florası ve düzeyi
- Tez No: 18069
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Ill ÖZ Hu hu bat ve ürünleri üzerinde oluşan küfler, ekonomik kayıplara neden oldukları gibi meydana getirdikleri metabolizma ürünlerinin toksik etkileri, de bulunmaktadır. Bu çalışmada Çukurova Bölgesinde bulunan farklı un fabrikalarından alınan buğday ve un örneklerinde rutubet analizleri ve küf sayımı yapılmıştır. Yapılan rutubet analizleri sonucu depolardan alınan buğday örneklerindeki rutubet miktarları "/. 13. 4-.13.9, öğütülmeye hazır buğday örneklerinde 7. 14.4-14.7, un örneklerindeki rutubet miktarları ise 7..14.5-15.2 arasında değişmiştir. Bu örneklerde yapılan küf sayımı sonucunda gramda adet olarak küf sayısının depodan alman buğday örneklerinde 138-5010, öğütülmeye hazır buğday örneklerinde 100-1111, un örneklerinde ise 2732- 6601 arasında değiştiği görülmüştür. Tanımlanan küflerden P&nicillium (P* ital icum, P.digitatum, P.oıpstnsum) ve fispergil îus (A.flavus, A.arnatuSfA.oryxa&r A.cîavatus, /9, vers i co i ur) cinsine ait olanlar çoğunluktadır. Bu iki cins dışında örneklerden fiit&rnaria sp- Botrytis cine>r&&, Rhizopus nigricans, Nucor sp.? Geatrichium sp. cinsleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The toxic metabolites of moulds present in cereal and cereal product are considered to be important. Because, they causes economic losses. In this study, wheat and flour samples were collected from several flour factories in Çukurova and moisture and mould content of the samples were determined. The mean moisture pencentage in stored wheat samples was found to be between 13.4 7. - 13.9 7.» in ready to crush wheat samples.14.4 7.-14.7 7., and in flour samples 14.5 -15.2 7.. Wheat samples and flour samples were used for mould count. 138-5010 moulds per gram were counted in stored wheat. 100-1111 moulds per gram were counted in ready to crush wheat. 2732-6601 moulds per gram were counted in flour. It was found that high propertion of isolates were the members of genus Penicil 1 ium (P, xtalicum, P. digitatwn, P. expansion) and flspergil lus (A. fJavus, A,arnatusf A,oryzaef ft,clavatusr ft.versicolur). Apart from those, members of the genus tilt&rriaia sp,f Botrytis cinBr&af Phizopus nigricans,, Mucor sp.f Geotrichium &p.f were also identified.