Bilateral diyabetik maküla ödemi olan hastalarda kombine intravitreal triamsinolon asetat ve bevacizumab enjeksiyonunun yalnızca bevacizumab enjeksiyonu ile karşılaştırılması
Intravitreal bevacizumab versus bevacizumab and triamcinolone acetonide in eyes with bilateral diabetic macular edema
- Tez No: 597969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH HOROZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bilateral diyabetik maküla ödemi olan olgularda intravitreal bevacizumab ile kombine intravitreal bevacizumab ile triamsinolon asetat injeksiyonunun etkinlik ve güvenilirlik açısından kıyaslanması. Materyal Metod: Bu restospektif randomize çalışmada bilateral diyabetik maküla ödemi olan 21 hastanın 42 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Gözlerden birisine 1,25 mg intravitreal bevacizumab (İVB), diğer göze ise 1 mg triamsinolon asetat ile kombine 1,25 mg bevacizumab (İVTA + İVB) intravitreal olarak injekte edildi. Hastaların tümünde optik koherans tomografi (OCT) kullanılarak santral maküla kalınlığı (SMK), ETDRS görme keskinliği ve göziçi basınçları (GİB) ölçülmüştür. İstatistiksel analiz olarak One-Way ANOVA, Independent sample t, Mann-Whitney U, Pearson Correlation testleri kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama takip süresi 9 hasta için 3 ay ve 12 hasta için 6 aydır. Ortalama takip süresi 4.7 ±1.5 aydır. İVB ve İVTA + İVB gruplarında ortalama SMK injeksiyon öncesi, postoperatif 1. ay, 3.ay ve 6. ay için sırasıyla 494.7 ± 114.4 µm ve 546.8 ± 165.6 µm; 430.4 ± 133.2 µm ve 363.7±105.3 µm; 484.8±167.4 µm ve 407.3±108.7 µm; 550.4±191.5 µm ve 516.8±158 µm'dir. Gruplar arasındaki SMK değişimleri 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the effectiveness and safety of intravitreal bevacizumab and intravitreal bevacizumab and triamcinolone acetonide in eyes with bilateral diabetic macular edema. Methods: In this retrospective comparative-randomized study, 42 eyes of 21 diabetic patients with bilateral macular edema were evaluated. In one eye intravitreal injection of 1.25 mg bevacizumab (IVB group) was performed and in the fellow eye intravitreal injection of combined 1.25 mg bevacizumab and 1 mg triamcinolone acetonide (IVTA-IVB group) was performed. Main outcome measures were the macular thickness (MT) measured with optical coherence tomography (OCT), ETDRS visual acuity (VA) and intraocular pressure (IOP). One-Way ANOVA, Independent sample t, Mann-Whitney U, Paired sample t test and Wilcoxon tests were used for statistical analysis. Results: Follow-up time was 3 months for 9 patients and 6 months for 12 patients. Mean follow-up time was 4.7 ± 1.5 months. In the IVB and IVTA-IVB groups, mean MT was 494.7 ± 114.4 µm and 546.8 ± 165.6 µm before injections, was 430.4 ± 133.2 µm and 363.7 ± 105.3 µm at postoperative first month, was 484.8 ± 167.4 µm and 407.3 ± 108.7 µm at postoperative 3rd month, was 550.4 ± 191.5 µm and 516.8 ± 158 µm after 6 months respectively. Comparison of differences between the two groups was significant at first and 3rd months (p˂0.05). In the İVB and IVTA-IVB groups, mean ETDRS VA score was 57.1 ± 13.5 and 48.9 ± 13.9 before injections, was 62.2 ± 14 and 58.8 ± 12.1 at postoperative first month, was 59 ± 13.7 and 59.3 ± 13.6 at postoperative 3rd month, was 55.6 ± 14.9 and 55.5 ± 8.7 after 6 months respectively. Comparison of differences between the two groups was significant at postoperative first and 3rd and 6 months (p˂0.05). There was no significant difference in terms of IOP in both IVB and IVTA-IVB groups and the comparison of the two groups at postoperative 1, 3 and 6 months (p˃0.05). IVTA-IVB group gains best visual acuity at 3rd month after the first injection and maintains it for 6 months whereas IVB group gains best visual acuity at first month and can be able to maintain for 3 months. Conclusions: Injection of combined IVTA-IVB seems to be better than IVB alone in improving visual acuity. IVTA-IVB injection is better to maintain visual acuity gain for 6 months.