Retina ven oklüzyonu hastalarında floresein anjiografi bulguları ile görsel prognoz ilişkisi
Relationship between fluorescein angiography findingsand visual prognosis in patients with retinal veinocclusion
- Tez No: 854714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Retinal ven oklüzyonu (RVO), diyabetik retinopatiden (DRP) sonra görme kaybına en sık sebep olan retinal vasküler hastalıktır. Makulası etkilenen hastalarda genellikle görme kaybı meydana gelir. Bununla birlikte periferal oklüzyonu olan olgular asemptomatik olabilir. Fundus floresein anjiyografi (FFA) RVO'yu tespit etmek ve tedavi sonrası hastaları takip etmek için kullanışlı bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmada retina ven dal oklüzyonu olgularında fundus floresein anjiografi (FFA) bulguları ile diğer sistemik durumlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve bunların görme prognozu üzerine etkisini araştırmak ve tedavi yanıtlarını değerlendirmek hedeflenmiştir. Çalışmada 2016 Ocak-2021 Aralık tarihleri arasında İstanbul Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina Biriminden en az 1 gözünde retina ven dal oklüzyonu sebebiyle takipli 52 hastanın 52 gözü dahil edildi. Hastaların elektronik arşivlerimizdeki dosyaları ve FFA görüntülemeleri retrospektif taranarak incelendi. FFA'daki makula etkilenimi ve iskemi durumu not edildi. Başlangıç, 1, 3, 6, 12, 24. aylardaki en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri kayıt edildi. Ayrıca hastalardan izin alınarak geçmişteki kullandığı ilaçlar, sosyodemografik özellikleri, alışkanlıkları, sistemik hastalıkları kaydedildi. Takip süresince uygulanan enjeksiyon sayıları ve gelişen komplikasyonlar da arşivlerden taranarak tespit edildi. Toplanan verilerin istatistiksel analizleri NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapıldı. Çalışmamıza 22'si erkek (%42), 30'u kadın (%58) 52 hastanın 52 gözü dahil edilmiştir. Bilateral hastalığı olanlarda hastaların daha az gören ve makulası tutulan gözleri çalışma gözü olarak alınıp diğer gözleri çalışmaya dahil edilmemiştir. 8 olguda (%15,4) makula tutulumu yok iken, 44 olguda (%84,6) makula tutulumu izlendi. Hastaların ortalama tanı yaşı makula tutulumu olmayan grupta 59,63±9,81, makula tutulumu olan grupta 58,36±10,83 idi. Sosyodemografik özelliklerin, alışkanlıkların, sistemik hastalıkların makula tutulum durumu üzerinde etkisi izlenmedi. Takipleri süresince çalışma gözlerine uygulanan intravitreal enjeksiyon sayılarına bakıldığında makula tutulum (-) grupta ortalama 0,75 enjeksiyon (±1,04), makula tutulum (+) grupta ise ortalama 4,75 enjeksiyon (±4,75) uygulanmıştır (p=0,003). Makula tutulumu (-) grubunun en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) logMAR cinsinden başlangıç, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 12. ay ve 24. ay ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmemiştir (p=0,131). Makula tutulumu (+) grubunun EİDGK (logMAR) başlangıç, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 12. ay ve 24. ay ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmiştir (p=0,005). Makula tutulum (+) grupta iskemi gelişme oranı istatistiksel anlamlı olmasa da daha yüksek bulundu (p=0,151). Retina ven dal oklüzyonu hastalarında sistemik hastalıklar, demografik özellikler makula etkilenimi üzerine etkisizdir. Makula etkilenim durumuna göre başlangıç ve nihai görme keskinliği, enjeksiyon sayısı, görme prognozu istatistiksel anlamlı derecede değişmektedir. Perifer iskemi gelişimi ve saçılımlı (scatter) lazer fotokoagülasyon ihtiyacı makula etkileniminden bağımsızdır.
Özet (Çeviri)
Retinal vein occlusion (RVO) is the second most common cause of vision loss due to retinal vascular diseases, following diabetic retinopathy (DRP). Patients with macular involvement generally have vision loss. However, cases with peripheral vein occlusion may be asymptomatic. Fundus fluorescein angiography (FFA) is a useful imaging method for detecting RVO and monitoring patients after treatment. This study aims to evaluate the relationship between fundus fluorescein angiography (FFA) findings and other systemic conditions in branch retinal vein occlusion cases, and to investigate their impact on visual prognosis and treatment responses. In the study, 52 eyes of 52 patients followed up for branch retinal vein occlusion in the Retina Unit of İstanbul Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Ophthalmology Clinic between January 2016 and December 2021 were included. Patients' files and FFA images in our electronic archives were retrospectively reviewed. The macular involvement and ischemic areas shown in FFA were noted. Best corrected visual acuities at baseline, 1, 3, 6, 12, and 24 months were recorded. Additionally, patients' past medications, sociodemographic characteristics, habits, and systemic diseases were recorded with their consent. The number of injections administered and complications developed during follow-up were identified were recoreded. Statistical analyses of the collected data were performed using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA). Our study included 52 eyes of 52 patients, 22 males (42%) and 30 females (58%). In patients with bilateral disease, eye with lower vision and macular involvement were taken as the only eye included in the study. While 8 cases (15.4%) had no macular involvement, 44 cases (84.6%) were observed with macular involvement. The average age of diagnosis was 59.63±9.81 in the group without macular involvement, and 58.36±10.83 in the group with macular involvement. No effect of sociodemographic characteristics, habits, and systemic diseases on the status of macular involvement was observed. For the number of intravitreal injections applied during follow-up, an average of 0.75 injections (±1.04) were applied in the macula involvement (-) group, while an average of 4.75 injections (±4.75) were applied in the macula involvement (+) group (p=0.003). No statistically significant change was observed in the best corrected visual acuity (BCVA) of the macula involvement (-) group in between the averages of baseline, 1st, 3rd, 6th, 12th, and 24th months (p=0.131). A statistically significant change was observed in the BCVA of the macula involvement (+) group at baseline, 1st, 3rd, 6th, 12th, and 24th months (p=0.005). The rate of ischemia development in the macula involvement (+) group was found to be higher, although not significantly (p=0.151). In patients with branch retinal vein occlusion, systemic diseases and demographic characteristics are not indicators for macular involvement. Initial and final visual acuity, number of injections, and visual prognosis vary significantly depending on the status of macular involvement. The development of peripheral ischemia and the need for scatter laser photocoagulation are independent of macular involvement.