Usg eşliğinde aksiller yaklaşım ile brakiyal pleksus blokajı uygulanan hastalarda etkin minimum lokal anestezik volümünün araştırılması
What i̇s the mi̇ni̇mum effecti̇ve volume of local anaestheti̇cappli̇ed i̇n brachi̇al plexus blockage wi̇th an axi̇llary approach under usg gui̇dance?
  1. Tez No: 597970
  2. Yazar: NECATİ ALPER ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. SEMİH BAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
USG Eşliğinde Aksiller Yaklaşım İle Brakiyal Pleksus Blokajı Uygulanan Hastalarda Etkin Minimum Lokal Anestezik Volümünün Araştırılması AMAÇ: Üst ekstremitede ön kol, el bilek ve el bölgesinde uygulanan cerrahi girişimlerde ultrasonografi eşliğinde Aksiller yaklaşım ile brakial pleksus blokajı uygulamalarında en düşük effektif lokal anestezik volümünü bulmayı amaçlandı. Çalışmanın ikincil amaçları olarak cerrahi süre, motor blok gerileme zamanı, duyusal blok gerileme zamanı, ilk ek analjezik ihtiyaç zamanı, hasta memnuniyeti, cerrah memnuniyeti ve yan etki profiline bakılacaktır (85). MATERYAL VE METOD: Ultrasonografi rehberliğinde aksiller brakiyal pleksus blokajı uygulanarak el cerrahisi operasyonu geçirecek ASA I-II 55 hasta çalışmaya dahil edildi. Ulnar, median ve radiyal sinirler görülerek %0.5 lik bupivakain ile toplam 21 ml' den başlanarak en düşük efektif lokal anestezik volümü araştırıldı. Başarılı bloktan sonra her bir sinir için volüm 0.5 ml. azaltıldı. Blok uygulama süresi, blok başlangıç zamanları ve anestezi süreleri kaydedildi. BULGULAR: Minimum efektif lokal anestetik volümü her bir sinir için 2.5 ml olmak üzere toplam 7.5 ml bulundu. İlk analjezik gereksinim zamanı 5,8- 16,6 saat arasında bulundu. Blok gerileme zamanları 4,6-12 saat arasında bulundu. Cerrahi anestezi başlama süresi 11-26 dk. arasında bulundu. SONUÇ: Ultrasonografi rehberliğinde yapılan aksiller blok uygulamasında her bir sinir için 2.5 ml %0.5 bupivakain verilerek uygun anestezi sağlanabilir ancak bu volümde duyu ve motor tam blok başlama zamanının uzadığı, blok gerileme zamanının kısaldığı ve ek analjezik gereksinim zamanının kısaldığı bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to find minimum effective local anesthetic (LA) volume in brachial plexus blockage administrations with axiller approach accompanied by ultrasonography in hand, elbow and forehand operations. Materials and Method: A total of 55 ASA I-II patients underwent hand surgery operation by administering USG guided-axillary brachial plexus blockage were included in the study. Ulnar, median and radial nerves were seen and the minimum effective LA volume was investigated starting with total 21 ml of %0.5 bupivacain. After accomplishing the blockage, volume was decreased by 0.5 for each nerves. Block administration time, block onset times, anesthesia times and time to first analgesic requirement were recorded. Results: Minimum effective LA volume for each nerve was 2.5 and totally 7.5 ml. Comparing block administration times there were no difference between high or low volume groups. It was found that sensory block onset time was 17 minutes for 7.5 ml, 11 minutes for 21 ml, sensory block regression time was 6 hours for 7.5 ml, 10.4 hours for 21 ml, respectively and this regression was statistically significant. First analgesic requirement was 5.8 - 16.6 hours, respectively, for each group. Conclusion: In administration of USG-guided axillary block, sufficient anesthesia can be achieved by administering 2.5 ml %0.5 bupivacaine for each nerve. However it might be kept in mind that motor and sensory block onset time will extend and regression time and time to first analgesic requirement will be shorter with this volume.In addition more advanced studies must be done for determination of the optimum