Özel gün indirimlerinin tüketicilerin satın alma niyeti ve satın alma davranışına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of special day discounts on consumers' purchase intention and purchasing behavior
  1. Tez No: 597971
  2. Yazar: ELİF MERİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İşletmeler, artan rekabet ortamında uzun süre ve verimli bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için çeşitli pazarlama stratejilerinden yararlanmak zorundadır. Bu nedenle firmalar, sayıları hızla artmakta olan ve insanların değer vererek anlamlandırdığı özel günleri fırsat olarak görmektedir. Tüketiciler bu özel günlerde kendi ihtiyaçları veya çevresindeki kişilere hediye verebilmek için mal ve hizmet satın almaktadır. İşletmeler ise tüketicilerin bu taleplerine karşı yılın bu zamanlarında konusuna uygun çeşitli isimlerle özel günlerde kampanyalar yapmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, özel günlerde yapılan bu fiyat indirim kampanyalarının tüketicilerin satın alma niyetleri ve satın alma davranışlarına etkisini ortaya koymaktır. Bu nedenle araştırma; Ankara ilinde ikamet eden 18 yaş üstü 205 tüketiciye yüz yüze anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilere; korelasyon, basit doğrusal regresyon ve hiyerarşik regresyon analizi uygulanarak çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Analizin sonucunda özel gün indirimlerinin tüketicilerin satın alma niyetleri ve satın alma davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Businesses have to benefit from various marketing strategies in order to survive in a competitive environment for a long time and efficiently. Hence, businesses consider those special days which grows in numbers and are valued by people as opportunities. On these special days, consumers purchase goods and services to give gifts to people around them or to buy their own needs. Businesses, on the other hand, are campaigning against these demands of consumers on special days with various names appropriate to their subject at this time of the year. Therefore, the aim of the study is to determine the effect of special days campaigns on consumers' purchasing intentions and buying behaviors. In this study, data were collected by applying face to face questionnaire to 205 consumers over 18 years of age living in Ankara. The results were evaluated by using the correlation, regression and hierarchical regression analysis. As a result of the analysis; it was observed that special day discounts had a statistically significant and positive effect on consumers' purchasing intentions and buying behaviors.