Nefes darlığı ile acil servise başvuran hastalarda pulmoner arter çapı ve asendan aort çapının ayırıcı tanıdaki değerliliği
The importance of pulmonary artery di̇ameter and ascendi̇ng aorti̇c di̇ameter i̇n di̇fferenti̇al di̇agnosi̇s i̇n pati̇ents admi̇tted to the emergency departmentwi̇th dyspnea
  1. Tez No: 597972
  2. Yazar: EMEL ŞAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Dispne, acil servise başvuran hastalarda yaygın bir şikayettir. Çoğunlukla, kardiyak veya respiratuar problemlerden kaynaklanmaktadır. Klinik değerlendirmede, anamnez, fizik muayene, elektrokardiyografi, düz akciğer grafisi ve biyobelirteçler tanısal ipuçları verebilir. Toraks bilgisayarlı tomografi (BT), basitliği ve erişilebilirliği nedeniyle respiratuar semptomları olan hastalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Toraks BT tarafından kolayca ölçülebilen PAÇ, AAÇ ve PAÇ/AAÇ, acil servise başvuran hastalarda, bazı hastalıkların tanısı, şiddeti ve prognozu hakkında bize bilgi verebilir. Bu araştırmada, nefes darlığı ile acil servise başvuran hastalarda PAÇ, AAÇ ve PAÇ/AAÇ'nin ayırıcı tanıda değerliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda acil servise 01.03.2019-01.09.2019 tarihleri arasında nefes darlığı ile gelen ve toraks BT çekilen hastalar prospektif olarak incelendi. Nefes darlığı ile gelen vaka ve kontrol hastalarının PAÇ ve AAÇ'leri trunkus seviyesinden ölçüldü. Vaka ve kontrol grubunun değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Vaka ve kontrol grubunun ortalama PAÇ, AAÇ ve PAÇ/AAÇ değerleri sırasıyla 28,60±5,71 mm, 34,57±5,45 mm ve 0,81±0,0177 ve 24,19±3,99 mm, 31,04±5,51 mm ve 0,79±0,015 olarak saptandı. Vaka ve kontrol grupları arasında PAÇ ve AAÇ açısından istatiksel olarak anlamlı fark izlenirken (sırasıyla p=0,000, p=0,000) PAÇ/AAÇ açısından istatiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p=0,220). Vaka grubu hastalarını son tanılarına göre karşılaştırdığımızda, pnömotoraks hastalarında diğer hasta gruplarına göre PAÇ, AAÇ ve PAÇ/AAÇ açısından istatiksel olarak anlamlı fark izlendi (sırasıyla p=0,014, p=0,002, p=0,004). Sonuç: Nefes darlığı organik bir sebebe bağlanan hastalar ile nefes darlığı olmayan hastalar karşılaştırıldığında, PAÇ ve AAÇ'nin arttığı, PAÇ/AAÇ'nin değişmediği görülmüştür. Nefes darlığı ile gelen hastaları son tanılarına göre karşılaştırdığımızda, sadece pnömotoraks hastalarında PAÇ ve AAÇ'de azalma olduğu görülürken diğer hasta grupları arasında anlamlı fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Dyspnea is a common complaint which is generally caused by cardiac or respiratory problems in emergency department patients. In clinical evaluation; diagnostic clues can be acquired through anamnesis, physical examination, electrocardiography, direct chest radiography and biomarkers. Being simple and accessible, thorax computed tomography (CT) is commonly used in patients with respiratory symptoms. Pulmoner artery diameter (PAD), ascending aortic diameter (AAD) and PAD/AAD which can easily be measured using thorax CT can provide us information on the diagnosis, severity and prognosis of some diseases in emergency department patients. The objective of this research was to investigate PAD, AAD and PAD/AAD values in distinctive diagnosis in patients admitted to the emergency service with dyspnea. Material and method: Our study prospectively examined the patients admitted to emergency department with dyspnea complaint and had thorax CT between 01.03.2019 and 01.09.2019. PAD and AAD of the cases and control patients admitted with dyspnea were measured at truncus level. Values were compared for case and control groups. Results: Mean PAD, AAD and PAD/AAD values of the case and control group were 28.60±5.71 mm, 34.57±5.45 mm and 0.81±0.0177 and 24.19±3.99 mm, 31.4±5.51 mm and 0.79±0.015 respectively. A statistically significant difference was found between case and control groups in PAD and AAD (p=0.000, p=0.000 respectively), but not in PAD/AAD (p=0.220). Based on the final diagnoses of the patients in the case group, there was a statistically significant difference in PAD and AAD among pneumothorax and other patient groups (p=0.014, p=0.002 respectively). Conclusion: When the patients who had dyspnea with an organic cause compared to those who did not have dyspnea, it was observed that PAC and AAC increased and PAC/AAC did not change. Based on the final diagnoses of the patients with dyspnea, PAD and AAD decreased only in pneumothorax patients while there was no significant difference among other patient groups.