Akut koroner sendrom ile başvuran hastaların koroner anjiyografi sonrası bakılan syntax ve grace skoru ile EKG'de ventriküler repolarizasyon parametreleri olan TP-e aralığı ve TP-E/QT oranı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between TP-e interval and TP-E / QT ratio as ventricular repolarization parameters in ecg and syntax and grace scores of patients presenting with acute coronary syndrome
- Tez No: 597973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TULMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç. Akut koroner sendrom (AKS) sonrasında ortaya çıkan ventriküler aritmiler iyi huylu tedavi gerektirmeyen durumdan yaşamı tehdit eden ölümcül aritmilere kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır. Son yıllarda, Tpeak-end (Tp-e) aralığı ventriküler aritmilerin öngördürücüsü olarak gösterilen repolarizasyon dispersiyonunu değerlendirmede önemli bir parametre olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada, AKS hastalarının SYNTAX skoru ve başvuru sırasında hesaplanan GRACE risk skoru ile başvuru sırasında çekilen EKG'de Tp-e aralığı ve Tp-e/QTc oranı arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem. Çalışmaya 421 hasta dahil edilmiş olup hastalar SYNTAX skoru düşük (≤22), orta ve yüksek riskli (>22) olmak üzere hastalar iki gruba ayrılmıştır. Ayrıca, GRACE risk skoru ≥140 olan hastalar yüksek riskli ve 22 olan grupta SYNTAX skoru ≤22 istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, GRACE risk skoru ≥140 olan hasta grubunda Tp-e aralığı (86,7 ± 11,5 vs.
Özet (Çeviri)
Aim. Ventricular arrhythmias following acute coronary syndrome (ACS) range from non-benign treatment to life-threatening fatal arrhythmias. In recent years, the Tpeak-end (Tp-e) interval has been shown to be an important parameter in the assessment of repolarization dispersion, which has been shown to predict ventricular arrhythmias. In this study, we aimed to evaluate the relationship between SYNTAX score and GRACE risk score calculated on admission and Tp-e interval and Tp-e / QTc ratio on ECG at admission. Materials and Methods. 421 patients were included in the study and the patients were divided into two groups as low SYNTAX score (≤22), moderate and high risk SYNTAX score (> 22). In addition, according to the GRACE risk score patients were divided into two groups: high-risk patients ≥140 and 22, Tp-e interval (96.2 ± 6.5 vs.