Intercultural sensitivity of Turkish and Malaysian prospective teachers of English
Türk ve Malezyalı İngilizce öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılığı
  1. Tez No: 597984
  2. Yazar: MEGAT MOHD FEİSAL BİN MEGAT AHMAD ZULKIFLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Zeynep Cumhur ÇAMLIBEL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kültürlerarası duyarlılık, yabancı kültürlere karşı esnek tutumlarda bulunmak olarak tanımlanır. Uzmanlar tarafından sıkça vurgulansa da bu konuda öğretmen adayları ile az araştırma yapılmıştır. Kültürlerarası duyarlılık alanında iki farklı ülkedeki öğretmen adaylarını kıyaslayan fazla çalışma da bulunmamaktadır. Bu çalışma, alandaki ihtiyacı doldurmak adına şu sorulara cevap aramaktadır: 1) Türk ve Malezyalı İngilizce öğretmen adaylarının mevcut kültürlerarası duyarlılık seviyeleri nedir? 2) Öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık seviyeleri a) ülkeye, b) üniversitedeki senelerine ve c) cinsiyete bağlı olarak değişkenlik göstermekte midir? Çalışma, Malezya ve Türkiye'deki iki üniversitenin İngilizce Öğretmenliği bölümlerinin birinci ve dördüncü sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Toplamda 202 öğretmen adayı Chen ve Starosta (2000) tarafından geliştirilen Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeğini cevaplamıştır. Öğretmen adaylarının arasındaki farklılıkları saptamak amacıyla betimleyici istatistik ve t-testleri uygulanmıştır. Sonuçlar, öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık seviyelerinin yüksek olduğunu göstermiştir (3.89).“Kültürel Farklılıklara Saygı”yapısının en yüksek ortalama değere (4.32),“Etkileşimsel Özgüven”yapısının ise en düşük ortalama değere (3.56) sahip olduğu görülmüştür. Etkileşimsel Özgüven, kültürlerarası duyarlılık yapıları arasında orta düzeyde duyarlılığın bulunduğu tek yapı olarak ortaya çıkmıştır. Türk öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık ortalamaları (4.01) Malezyalı öğretmen adaylarının ortalamalarından (3.90) daha yüksek çıkmış, fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı ve büyük bulunmamıştır. Ancak, yapılar kıyaslandığında“Etkileşimsel Katılım”ve“Etkileşimsel Atiklik”maddelerinde Türk katılımcılar daha yüksek ortalamalara sahip olmuşlar ve Türk ve Malezyalı öğretmen adaylarının arasındaki bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Veriler adayların okudukları sene ve cinsiyetlerine göre kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Intercultural Sensitivity is the ability to act in a flexible manner towards foreign cultures. Not much research has been conducted with preservice foreign language teachers on this issue. Moreover, there are not many studies that compare intercultural sensitivity of prospective teachers from two different countries. To fill this gap, this study addressed the following questions: 1. What are the current intercultural sensitivity levels of Turkish and Malaysian prospective teachers of English? 2. Do the intercultural sensitivity levels of prospective teachers differ according to (a) country, (b) academic years enrolled in, and (c) gender? The study was conducted in Malaysia and Turkey with 1st and 4th year participants in two English Language Departments. A total of 202 pre-service teachers completed the Intercultural Sensitivity Scale by Chen and Starosta (2000). Descriptive statistics and t-tests were applied to determine the differences between pre-service teachers. Results showed that the participants had a high level of sensitivity (3.89), with the highest score on“Respect for Cultural Differences”(4.32) and the lowest score on“Interaction Confidence”(3.56). Interaction confidence was the only construct that yielded intermediate level of sensitivity. Turkish preservice teachers' total intercultural sensitivity score (4.01) was higher than the Malaysian (3.90) preservice teachers, but this difference was not statistically significant. In terms of constructs, there was a statistically significant difference between Turkish and Malaysian preservice teachers regarding“Interaction engagement”and“Interaction attentiveness”, where Turkish participants had higher scores. Statistical tests run according to academic years and gender did not reveal any significant differences.