A case study exploring the intercultural sensitivity levels of native English and native Turkish language instructors teaching at universities in Turkey and the U.S.A. respectively
Türkiye ve Amerika'daki üniversitelerde görev alan ve kendi anadilleri olan İngilizce ve Türkçe dillerini öğreten okutmanların kültürel hassasiyetinin araştırılması konusunda örnek çalışma
  1. Tez No: 544923
  2. Yazar: SEHER TÜRKYILMAZ SİNCLAİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JOHN O'DWYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu vaka çalışması, Türkiye'de bulunan üç Amerikalı İngilizce okutman ile ABD'de bulunan üç Türk Türkçe okutmanın diğer kültür ortamında geçirdikleri bir yıl öncesinde, sırasında ve sonrasında, kültürel hassasiyetlerini etkileyebilecek deneyimleri belirlemektir. Çalışmada karma araştırma yöntemi benimsenmiştir. Bu farklı deneyimlerin kültürel hassasiyet üzerindeki etkilerini değerlendirme amacıyla ön ve son anket yöntemiyle bazı nicel veriler toplanmıştır. Nitel veriler ise anket formları, yarı yapılandırılmış soru formları ve görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar, diğer ülkede geçirilen süre sonunda Türk okutmanların kültürlerarası hassasiyet düzeyinde olumlu değişim meydana geldiğini, Amerikalı okutmanların kültürlerarası hassasiyet düzeyinde ise herhangi bir değişiklik olmadığını göstermiştir. Katılımcıların kendi kültürleri ve bulundukları ülkenin kültürü ile ilgili izlenimlerinin kayda değer düzeyde değiştiği kanıtlanmıştır. Okutmanların kültürlerarası hassasiyetlerindeki olumlu değişiklikler şu kişisel özelliklerle ilgili bulunmuştur: okutmanların bildikleri yabancı dil sayısı; önceden yaşadıkları uluslararası deneyimler; bulundukları ülke dilini ileri düzeyde bilme; önceden alınan kültürlerarası eğitim; çalıştıkları kurumun uluslararasılık düzeyinin yüksek olması. Okutmanların başvurdukları baş etme mekanizmaları şunlardan oluşmaktadır: kendi kültürlerinin ve bulundukları ülke kültürünün sosyal ve kültürel özelliklerini anlama; bulundukları ülke dilini daha iyi öğrenme; bulundukları ülke kültürü içerisinde ön alıcı (proaktif) etkileşim; farklılıkları kabul etme ve bunlara saygı gösterme; kültürler arasında sürekli karşılaştırma yapmaktan, açık eleştirilerden ve gerilimi yükseltici tartışmalardan kaçınma. Algılanan değişikliklerin kültürlerarası hassasiyeti olumsuz etkileme gerekçeleri ise şunlardır: bireysel ve kolektif kültürel farklılıklar; bulunulan ülke kültürünü bilmeme ve yaşanacak deneyime hazırlıklı bulunmama; bulunulan ülke kültüründe ki bürokrasi ile uğraşma. Bulunulan ülke kurumlarındaki uyum programları ve destek mekanizmaları algılanan kültürlerarası hassasiyet değişikliklerini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This case-study explores Intercultural Sensitivity (IS) levels of three American English language teachers in Turkey and three Turkish instructors of Turkish in the USA before, during and after a yearlong sojourn in order to identify experiences influencing IS. A mixed-method research design was adopted: quantitative data were collected through pre- and post-surveys as a baseline to document their characteristics related to IS levels; the qualitative data were collected through survey forms, semi-structured question forms, and interviews. Results revealed that Turkish instructors' IS showed positive change after their sojourn, while American instructors' IS revealed no difference. Substantial changes in impressions about the home and host cultures were evidenced. Positive variations in instructors' IS were: the number of foreign languages known; previous international experience; advanced level of knowledge in the host language; previous intercultural training; and a higher international-ness level in the host institution. The coping mechanisms used by instructors involved: understanding the social and cultural characteristics of home and host cultures; increasing knowledge of the host language; proactive interaction in the host culture; accepting and respecting differences; and, avoiding continuous comparisons between cultures, open-criticism and tension-raising discussions. The perceived changes affecting IS negatively were: individualistic and collectivistic cultural differences; a lack of information about host culture and preparedness for the sojourn; and, dealing with bureaucracy in the host culture. The orientation programs and support mechanisms in host institutions affected perceived changes in IS positively.