Piezoelektrik malzemeler yardımıyla enerji hasadı ve batarya şarjı
Energy harvesting and battery charging by piezoelectric materials
- Tez No: 597997
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde enerjinin ulaşılabilirliği önem taşımaktadır. Bilinen enerji kaynaklarına seçenek olarak yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Şebekeye uzak alanlarda ya da enerji hattının bulunmadığı noktalarda enerji kullanımı önceden şarj edilen bataryalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Ancak bataryaların da bir ömrü vardır ve bu sebeple sürekli depolanma durumuna ihtiyaç duyulur. Piezoelektrik malzemeler titreşim aracılığıyla enerji toplayan malzemelerdir. Bu malzemeler yardımıyla düşük güçte enerji toplanabilmektedir. Toplanan bu enerjilerin depolanması sağlandığında düşük güçte çalışan cihazlar için yeterli seviyede güç sağlanabilecektir. Böylece enerji hattından uzak bölgelere enerji, düşük miktarda da olsa sağlanmış olacaktır. Piezoelektrik enerji hasadı ile enerjinin toplanması ve depolanması son yıllarda dik-kat çeken bir konu olmuştur. Enerjinin bağımsız ve sürekli olabileceği düşüncesi cazip gelmektedir. Bu çalışmada piezoelektrik malzemelerde batarya şarjı incelenmiş ve sistemin bilgisayar programında benzetimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, accessibility of energy is important. New energy sources are needed as an alternative to known energy sources. In remote areas or in areas where there is no power line, energy usage is carried out via pre-charged batteries. However, the batteries also have a lifetime and therefore require continuous storage. Piezoelectric materials are materials that collect energy through vibration. With the help of these materials, low power energy can be collected. When the storage of these energies is ensured, sufficient power can be provided for the devices operating at low power. Thus, energy to remote areas will be provided in a small amount. Collecting and storing energy with piezoelectric energy harvest has been a noteworthy issue in recent years. The idea that energy can be independent and continuous is attractive. In this study, the battery charge in piezoelectric materials was investigated and the system was simulated in computer program.