The effect of musical therapy given to patients with ischemic stroke on quality of life and quality of sleep
İskemik inmeli hastalara verilen müzik terapisinin yaşam kalitesi ve uyku kalitesine etkisi
- Tez No: 598023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırma iskemik inmeli hastalara uygulanan müzik terapisinin uyku kalitesi ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.“Çalışmada ön test ve son test çalışmalı kontrol gruplu olarak yarı deneysel çalışma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmamızda hastalara uyku saati (2200) öncesinde 30 dakika süre ile kulaklık takılarak uygulanan müzik dinletisi şeklinde olmuştur. Çalışma 6 gün sürmüş, ölçekler hastalara ön ve son test olarak uygulanmıştır.”Araştırmanın evrenini 200 yatak kapasiteli Ankara Fizik Tedavi/ Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi servislerinde“ 28.12.2017 ve 30.06.2018 tarihleri arasında yatarak tedavi gören hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise araştırmaya katılmayı kabul eden 40 iskemik inmeli hasta oluşturmaktadır. Demografik veriler araştırmacı ”tarafından literatür araştırması sonucunda geliştirilen anket formları ile toplanmıştır. Çalışmada yer alan bireylere Pitsburg Uyku Kalite Indeksi ve Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro wilks normallik testi, Wilcoxon“sign rank testi, one way ANOVA ve Mann-Whitney U testi ayrıca sayı ve yüzde değerleri, ortanca, ki-kare,”Spearman ve Kruskal-Wallis testleri yapılarak incelenmiştir Araştırma yapılacak konu için bireylere yapılacak uygulamaların istatistiki olarak farklılığını gösterebilmek, takip ederken ortaya çıkabilecek veri erozyonlarını tamamlamak için ayrıca araştırmayı % 90 değerli güç ile yapmak için çalışmadaki birey (denek) sayısı 40 olarak tespit edildi. Araştırmamız sonucunda iskemik inmeli hastalarda uşşak makamı dinletilmesinin uyku kalitesi ve yaşam kalitesinde anlamlı pozitif bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The our aim of this study was to determine the effects of music therapy on sleep quality and quality of life in patients with ischemic stroke. In our study, a quasi-experimental study design with pre-test and post-test control group was used.“ In our study, the patients were given 30 minutes of music therapy using headphones before the sleep time (22:00). The study lasted for 6 days and the scales were applied as pre-test/post-test. The ”population of the study consisted of inpatients who were treated at Ankara Physical Therapy/Rehabilitation Training Research Hospital, which has 200 inpatient bed availability, between" 28.12.2017 and 30.06.2018 The sample of the study consisted of 40 ischemic stroke patients who accepted to participate in the study. Demographic data were collected by the researcher according to the questionnaire developed in accordance with the literature. We used The Pitsburg Sleep Quality Index and the Quality of Life Scale in the study. Shapiro Wilks normality test, Wilcoxon sign rank test, one way ANOVA and Mann Whitney U test also number and percentage values, median, chi-square, Spearman and Kruskal-Wallis tests were used to evaluate the data. In order to statistically exhibit the difference of procedures to be applied to the individuals, to meet the data losses to be experienced during the tracing and to execute the study with 90% strength, the number of subjects was determined as 40 individuals for the matter to be investigated. Pitsburg Sleep Quality Index and Quality of Life Scale total scores showed statistically significant differences in pretest and posttest. As a result of our study, it is determined that making patients with ischemic stroke listen to the Ussak Mode has a significant positive impact on sleep and life quality.