Total diz protezi ameliyatı geçiren hastaların hareket korkusu, ağrı ve bağımsızlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of fear of movement, pain and independence levels of patients undergoing total knee replacement surgery
- Tez No: 598067
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLUDE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma total diz protezi ameliyatı geçiren hastaların hareket korkusu, ağrı ve bağımsızlık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine 3 Ekim 2018 – 31 Mart 2019 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde ilk kez total diz protezi ameliyatı geçirmiş ve araştırmaya katılmayı kabul eden 150 hasta alınmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen tanımlayıcı özellikleri içeren soru formu, Lysholm Diz Skorlama Ölçeği, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Sayısal Kıyaslama Ölçeği ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri total diz protezi ameliyatı öncesinde, ameliyat sonrası 1. günde ve taburculuk sonrası 3. haftada, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Bulguların yorumlanmasında normal dağılıma uygun ölçüm değerleri için Independent Sample-t test, ANOVA test, Tukey ve Tamhane testleri; normal dağılıma uygun olmayan ölçüm değerleri için Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test ve Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Araştırmada hastaların TKÖ puan ortalamaları ameliyat öncesi 44,05±6,24, ameliyat sonrası 1. Günde 45,54±7,05, taburculuk sonrası 3. haftada ise 42,79±8,15 olarak bulunmuştur. Hastaların %89,3'ünün ameliyat sonrası günlük yaşam aktivitelerini sürdürürken yardıma ihtiyaç duyduğu, %78,7'sinin ameliyat sonrası ağrı nedeniyle hareketten kaçındıkları, ameliyat sonrası dönemde hareket korkusu düzeylerinin yüksek olduğu, hareket korkusu düzeyi yüksek olan hastaların günlük yaşam aktivitelerini sürdürürken yardıma ihtiyaç duydukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to determine the levels of fear of movement, pain and independence of patients undergoing total knee replacement surgery. The research sample has included 150 patients who had undergone total knee replacement surgery for the first time in the Orthopedics and Traumatology Department of Gazi University Health Research and Practice Center between the dates of 3 October 2018 – 31 March 2019. Data were collected by using a questionnaire including socio-demographic characteristics developed by the researcher, Lysholm Knee Scoring Scale, Barthel Daily Living Activities Index, Numeric Rating Scale and Tampa Kinesiophobia Scale. The data of the study were collected by face to face interview method before surgery, first day of after surgery and third week of after discharge. Independent Sample-t test, ANOVA test, Tukey and Tamhane tests were used for the normal distribution values. It was also applied Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Bonferroni correction. In the study, the mean scores of TSK (Tampa Scale for Kinesiophobia) were 44.05 ± 6.24 preoperatively, 45.54 ± 7.05 on the first postoperative day and 42.79 ± 8.15 on the third postoperative week. According to the study, 89.3% of the patients with total knee replacement surgery needed help in maintaining their daily life activities, 78.7% of the patients avoided movement due to postoperative pain, the patients had high levels of fear of movement in the postoperative period and the patients with high levels of fear of movement needed help in maintaining their daily living activities before surgery and after discharge. Pain levels were higher in the patients who did not exercise in post-discharge period.