The role of accounting information in improving financial decision: A case study of industrial companies in Iraq
Muhasebe bilgilerinin finansal kararın iyileştirilmesindeki rolü: Irak'taki endüstriyel şirketlerin bir vaka çalışması
- Tez No: 598103
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, muhasebe bilgilerinin finansal kararların iyileştirilmesindeki rolü ve Irak'taki beş endüstriyel şirketin verileri incelenmiştir. Araştırmanın amacı muhasebe bilgisinin spesifik özelliklerini belirlemek, bu özellikleri finans ve yatırım kararları alırken kullanmak ve genel olarak karar alma süreçlerinde muhasebe bilgisinin önemini ve yararını göstermektir. Bu araştırma ayrıca finansal kararlara, finansal analizin rolünü de göstermektedir. Seçilmiş olan Irak merkezli beş endüstriyel firmanın finansal verileri, finansal oranlar (15 oran) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu oranların kabul edilebilir sonuçları ile birlikte ilgili bilgilerin bu firmalar tarafından nasıl kullanıldıkları anlatılmıştır. Oranlar ile ilgili olarak SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Bu oranlara ANOVA analizi uygulanması sonrasında testin kabul edilebilir seviyesi 0.05 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarının kanıtladığı üzere, hisse senedi üzerinde likidite oranları (0.027) ile karlılık oranları (0.00) arasında çok ciddi bir ilişki bulunmaktadır ve hisse senetleri ile uzun vadeli oranlar (0.116) arasında negatif bir etki vardır. Ayrıca, finansal bilançolar üzerinde finansal kararların etkisi daha fazla olan bilgiler de mevcuttur. Bunun yanı sıra finansal kararları kısıtlayan daha farklı engeller de mevcuttur. Araştırma sonucunda bazı tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu tavsiyeler yatırımcılar için önemlidir; çünkü muhasebe bilgisinin önemini onlara anlatır, finansal bilançoların işlevlerini belirtir, sürekli eğitimin önemini anlatır, yatırımcılara finansal kararlarında yardımcı olacak yıllık raporların hazırlanmasını sağlar. Irak Borsası'nda daha bilgili bir biçimde yer almalarını ve firmaların kurallara uymasını sağlar.
Özet (Çeviri)
This study examined the accounting information in improving financial decisions. The data of five industrial Companies from Iraq were analysed. The aim of the research is to identify the specific characteristics of the accounting information, to use it in making financing and investment decisions, to demonstrate the importance and usefulness of accounting information in the decision-making process in general. This research also addressed the role of financial analysis in financial decisions. The financial data of five industrial companies selected from Iraq were analysed by using financial ratios (15 ratios), It is explained how these companies used this information suitably by comparing the financial ratios with the acceptable levels of these ratios. The SPSS statistical program was used on these ratios. After using ANOVA analysis on these ratios the accepted level of the test is (0.05). The results of the study prove that there is a significant relationship between liquidity ratios (0,027) and profitability (0,00) ratios on share price, and there is a negative relationship between long-term ratios (0.116) on the share price. In addition, there is more information revealed in financial statements that impact financial decisions and more obstacles are appeared and constrain using accounting information in financial decisions. At the end of this research, some of recommendations are concluded such as it is necessary to support and to increase the awareness of investors of the importance of using accounting information, paying more attention of financial statement function, reinforcing investors of continual training, publishing annual reports which can help the investors in instructing their financial decisions and supporting Iraq Bourse with more clearer information about the accounting information and obligating the companies with these information .