Koroner arter bypass greft cerrahisi uygulanan hastalarda erken mobilizasyon sonrası ortostatik hipotansiyon ve ortostatik intolerans görülme sıklığının belirlenmesi
Determination of the incidence of orthostatic hypotension and orthostatic intolerance after early mobilization in patients underwent coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 598104
  2. Yazar: BELMA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, koroner arter bypass greft cerrahisi uygulanan hastalarda erken dönem mobilizasyon sonrası gelişen ortostatik hipotansiyon ve ortostatik intolerans sıklığının belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Özel Ankara Güven Hastanesi ve Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi kalp damar cerrahisi yoğun bakım ünitelerinde ameliyat sonrası yatmakta olan 108 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmada hastaların ameliyat sonrası erken dönemde mobilizasyon aşamalarındaki hemodinamik verileri ile ameliyat öncesi hemodinamik verileri karşılaştırılarak ortostatik hipotansiyon gelişme sıklığı belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Independent sample t-testi, Ki-kare testi, Mann-Whitney U testi ve Paired Samples t testi kullanılmıştır. Hastaların %72,2' sini erkek hastalar oluşturmuş ve beden kitle indeksleri kilolu (28,14 ± 4,70) olarak saptanmıştır. Hastalar ameliyat sonrası 19,23 ± 3,08 saat sonra mobilize olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive research for the purpose of identifying the orthostatic hypotension and orthostatic intolerance frequency which develop after the early period mobilization in the patients who have been applied coronary artery graft surgery. The research population consisted of 108 patients who stay after the surgery in cardiovascular intensive care units of Private Ankara Güven Hospital and Gazi University Health Research and Application Center. In data collection, it was used a questionnaire form developed by the researcher. It was identified the orthostatic hypotension development frequency by comparing the hemodynamic data during the mobilization processes of the patients in the early period after the surgery and their hemodynamic data before the surgery. In data evaluation, it was used descriptive statistics, independent sample t-test, Chi-squaretest, Mann-Whitney U test and Paired Samples t test. It was identified that 72.2% of the patients consist of male patients and that their body mass indexes as overweight (28.14 ± 4.70). After the surgery, the patients has mobilized after 19.23 ± 3.08 hours.