Muhammed Saîd Hâdimî'nin Berîka adlı eserinde kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri
Heart diseases and treatment methods on the work Berîka of Muhammed Said Hâdimî
- Tez No: 598135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mutasavvıflar Kur'an-ı Kerîm'de belirtildiği üzere kurtuluşa ermek için selim bir kalple Allah'ın (c.c.) huzuruna çıkmayı hedeflemişlerdir. Bunun yolunu ise nefsi terbiye etmek ve kalbin hastalıklarını tanıyarak onun tedavisi için çalışmakta bulmuşlardır. Seyr-i sulûk her kişi için farklı şekillerde olabilir. Fakat tıpkı bedenimizdeki hastalıklarda olduğu gibi kalp hastalıklarının da tanısı değişmez, tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Bu noktadan hareketle çalışmamızda 18. yy. Osmanlı dönemi mutasavvıflarından Ebû Said Hâdimî'nin Berîka adlı eserini kalp hastalıkları konusu bağlamında inceledik. Bir giriş ve iki bölümden oluşan tezimizde bu hastalıklara yer verdik. İnceleme aşamasının ardından diyebiliriz ki klasik eserlerde de bu konulara yer verilmiş ve üzerinde durulmuştur. Tüm bunların sonucunda ise görmekteyiz ki kalp hem beden hem de ruh için merkezdir. Dünyevî ve manevî huzuru yakalamak için sürekli korunması elzemdir.
Özet (Çeviri)
As it is mentioned in the Holy Qur'an, to reach salvation, The Sufis aim to appear before Allah (c.c) with a sound heart. They've found the way for this by disciplining the essence and by diagnosing the diseases in the heart and working to heal them. Seyr-I suluk could be in different forms for everyone. However, just like the unchangeable diagnosis of the illnesses in our bodies, the diagnosis of the heart illnesses would not change too but healing methods differ.Therefore, we've studied the work named Berika of Ebu Said Hadimi, in the context of“heart diseases”, who was a Sufi in the 18th century Ottoman Era. We included these ilnesses in our thesis which consists of an introduction and two parts. After the study phase, we can say that these subjects are included and emphasized in the classical works too. Based on these results we see that heart is the hub for both the body and the soul. It (heart) is required to be protected to grasp earthly and spiritual peace.