Tip 2 diyabetli nefropatili ve nefropatisi olmayan bireylerde glikojen sentaz kinaz 3 beta ve alfa ile interlökin 1-6-17 ve TNF-alfa arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The relationship between glycogen synthase kinase 3 beta-alpha and interleukin-1-6-17 and TNF-alpha in type 2 diabetic patients with/without nephropathy
  1. Tez No: 598183
  2. Yazar: MUTLU ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MURAT BOLAYIRLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetes mellitus son yıllarda tüm dünyada görülme sıklığı artan kronik bir hastalıktır. Komplikasyonları arasında nefropati sıklığı da artmaktadır. Çalışmamızın amacı tip 2 diyabetli nefropatisi olan ve olmayan hastalarda serum Glikojen Sentaz Kinaz 3ß (GSK-3ß), Glikojen Sentaz Kinaz 3α (GSK-3α), IL-1, IL-6, IL-17 ve TNF-α seviyelerini değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda dört grup oluşturuldu. 10 saatlik gece açlığı sonucu açlık kan şekeri 100'ün altında olan bireyler kontrol grubu (n:30) olarak seçildi. Tip 2 diyabet tanılı hastalar ise 24 saatlik idrar analizinde albüminüri seviyelerine göre nefropatisi olmayan diyabet (n:30), mikroalbüminürili diyabet (n:30) ve makroalbüminürili diyabet (n:30) grupları şeklinde gruplandırıldı. Hasta ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinde GSK-3ß, GSK-3α, IL-1, IL-6, IL-17 ve TNF-α seviyeleri ELİSA yöntemiyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Diabetes mellitus which has been increasing incidence all over the world in recent years is a chronic disease. The incidence of nephropathy is also increasing among the diabetic complications. The objective of our study was to investigate serum glycogen synthase kinase 3 Beta (GSK-3ß), glycogen synthase kinase (GSK-3α), interleukin 1 (IL-1), interleukin 6 (IL-6), interleukin 17 (IL-17) and tumor necrosis factor (TNF-α) levels in Type 2 diabetic patients with/without nephropathy. Material and Methods: Four groups were formed in our study. Individuals with fasting blood glucose levels below 100 were selected as the control group (n: 30). Patients with type 2 diabetes were grouped as non-nephropathic (n: 30), microalbuminuria (n: 30), and macroalbuminuria (n: 30) groups according to albumin levels in 24-hour urine analysis. GSK-3ß, GSK-3α, IL-1, IL-6, IL-17 and TNF-α levels were determined by ELISA.