Tirozin kinaz inhibitörü (TKİ) kullanan kronik miyeloid lösemi tanılı hastalardaki potansiyel ilaç-ilaç etkileşimleri ve bunların TKİ yanıtları ve toksisiteleri üzerine olan etkileri
Potential drug-drug interactions and their effects on TKI responses and toxicities in patients with chronic myeloid leukemia treated with tyrosine kinase inhibitors (TKIs)
  1. Tez No: 955091
  2. Yazar: HÜSREV DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızda amacımız kronik miyeloid lösemi (KML) tanısı almış ve tirozin kinaz inhibitörü (TKİ) tedavisi altında takip edilen hastalarda, eşzamanlı kullanılan sistemik ilaçlarla olası ilaç-ilaç etkileşimlerini ve bu etkileşimlerin klinik, laboratuvar parametreleri ile moleküler yanıt düzeylerine etkisini değerlendirmekti. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2003 - Nisan 2025 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Polikliniği'nde takip edilen 172 KML hastasının verileri geriye dönük olarak incelendi. Rank-based ANCOVA yöntemiyle tanı, ek ilaç öncesi ve sonrası 3., 6., 9. ve 12. aylarda klinik ve laboratuvar veriler analiz edildi. Ek ilaçlar sonrası görülen yan etkiler ve laboratuvar değişiklikleri detaylı şekilde kaydedildi. Bulgular: Ortalama yaş 48.9±15.2 yıl olup, hastaların %50.6'sı kadındı. En sık tercih edilen TKİ imatinib idi (%82.6). Hastaların %51.7'sinde en az bir komorbid hastalık mevcuttu. Polifarmasi oranı %29.7, PPİ kullanımı %28.5 idi. Yan etkilerin %57.6'sı hafif düzeydeydi; en sık bildirilen yan etki miyalji (%12.2) oldu.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to evaluate potential drug-drug interactions from systemic medications in CML patients treated with TKIs, and their impact on clinical, laboratory, and molecular outcomes. Method: A retrospective analysis was performed on data from 172 CML patients followed at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine between May 2003 and April 2025. Clinical and laboratory data at diagnosis and at months 3, 6, 9, and 12 before and after the addition of concomitant drugs were analyzed using rank-based ANCOVA. Adverse events and laboratory changes after additional medications were thoroughly recorded. Results: The mean age was 48.9±15.2 years, and 50.6% of the patients were female. Imatinib was the most frequently used TKI (82.6%). Comorbidities were present in 51.7% of patients. The rates of polypharmacy and PPI use were 29.7% and 28.5%, respectively. Most adverse effects were mild (57.6%), with myalgia (12.2%) being the most common.