Endoservikal küretaj ve endoservikal fırçanın servikalneoplazi değerlendirilmesindeki rolü
Role of endocervical curettage and endocervical brush in the evaluation of cervical neoplasia
  1. Tez No: 598201
  2. Yazar: SHABNAM MUSAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HÜSNÜ GÖKASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada endoservikal fırçanın (ECB) ECC ile aynı derecede tanısal değere sahip olup olmadığının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tanısal açıdan endoservikal fırça uygulaması ile ECC'nin eşit olduğu gösterilirmesi, ileride klinikte ECC yerine endoservikal fırça kullanılmasını, ECC'nin neden olabileceği birçok klinik zorluğun aşılmasını sağlayacaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızı nisan 2018-ekim 2018 arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD. polikliniklerine baş vuran servikal intraepitelyal neoplazi şüphesi olan 106 vaka üzerinde uygulayarak gerçekleştirdik. Yapılan incelemeleri sonucunda ,sitolojik taramada sitoloji sonucu: LSIL,HSIL, ASC-US+HPV+,ASC-H,AGC gelen hastalar , hpv 16,18-45 i pozitif hastalar ,konizasyon olguları araştırmaya dahil edildi. 106 vakaya hem ECC, hem de ECB örneklemesi yapıldı. Yöntem ve ya metod : kolposkopi yapılmasını gerektiren olgularda 1 ) Hasta dorsal litotomi pozisyonunda aseptik şartlarda poliklinik kolposkopi odasında ve ya ameliyathanede işleme tabi tutuldu. 2 ) Hasta hazırlandıktan sonra hastaya uygun bir boyda spekulum nazik bir şekilde yerleştirilerek serviks görünür hale getirildi. 3 ) Hiçbir işlem yapılmadan endoservşkal fırça ( ENDOSERVİKAL BRUSH -RİMEL TİPİ – BONCUKLU,GAMMA STERİL.Ürün Cat. No: 104045.Ürün Markası : ADR.UBB NO: 8698934232714 ) endoservikal kanala yönlendirilerek kanal içine itilip internal osa dayandığı his edildikten sonra 180° döndürülerek endoservikal kanalı travmatize etmeden ve kanamaya yol açmadan endoservikal örnek alınıp PAP test transport –sıvı bazlı sitoloji transport kabında patolojiye gönderildi. 4 ) Ardından kolposkopi bilinen yöntemle yapıldı:önce normal salin uygulaması yapıldı, damar yapısının incelenmesini kolaylaştıran kırmızı rengi geçirmeyen (yeşil) filtre uygulandı, daha sonra %3-%5'lik asetik asit uygulaması yapıldı, en sonda lugol iyot solusyonu uygulandı ve şüpheli alanlardan biyopsiler alındı. 5) ECC işlemi yapıldı. ECC işleminde NOVAK biyopsi küreti kullanıldı. 6) Endoservikal fırça örneğinden elde edilen sonuçlar aynı hastada kontrol vazifesi gören ECC yöntemi sonuçları ile karşılaştırıldı.ECB örnekleri sitolojik, ECC örnekleri ise histolojik analizler kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan kişilerde endoservikal küretaj sonucu ile endoservikal fırça sonuç değerleri arasındaki uyum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare whether endocervical brush (ECB) has the same diagnostic value as ECC. The fact that ECC is shown to be equal with diagnostic application of endocervical brushes will result in the use of endocervical brushes instead of ECC in the future, leading to many clinical difficulties that may be caused by ECC. Material and methods: Our study was conducted between April 2018 and October 2018 in Marmara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. We performed on 106 cases with suspected cervical intraepithelial neoplasia who applied to outpatient clinics. As a result of the investigations, cytological screening cytology result: LSIL, HSIL, ASC-US + HPV +, ASC-H, AGC patients, hpv 16,18-45 positive patients, conization cases were included in the study.Both ECC and ECB were sampled in 106 cases. Method: in cases requiring colposcopy 1) The patient was treated at the colposcopy room in the outpatient clinic or operating room under aseptic conditions in the dorsal lithotomy position. 2) After the patient was prepared, the speculum was placed in a suitable size and the cervix was made visible. 3) Endocervical brush (ENDOSERVICAL BRUSH , GAMMA STERIL. Product Cat. No: 104045.Product Brand: ADR.UBB NO: 8698934232714) is directed to endocervical canal without any treatment. After the ECB was pushed into the canal and felt internally, it was rotated by 180 ° and endocervical specimen was taken without traumatizing the endocervical canal and no bleeding. 4) Colposcopy was then performed using the usual method: first, normal saline was applied, red color impermeable (green) filter was applied which facilitated the examination of the vascular structure, then 3% -5% acetic acid was applied, lugol iodine solution was applied at the end and then biopsies were taken. 5) ECC was performed. NOVAK biopsy curette was used in ECC procedure. 6) The results obtained from the endocervical brush sample were compared with the results of the ECC method, which was the control of the same patient. The ECB samples were analyzed by cytological analysis and the ECC samples were analyzed by histological analysis. Results: Endocervical curettage results and the concordance between endocervical brush results were examined.