Yoksulluk ve kayıt dışı istihdam bağlamında Türkiye' de çocuk işçiliği
The child labor in Turkey in the context of poverty and informal employment
  1. Tez No: 484118
  2. Yazar: SEVDA BERİGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocuk işçiliği gerek dünya genelinde gerekse Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde çalışma hayatının kar odaklı anlayışının doğurduğu sorunlardan biridir. Sanayi devrimiyle birlikte yaşanan köklü değişimler iş hayatında ucuz iş gücü olarak görülen çocuk işçiliğini artırmakla kalmamış; bu durumu uluslar arası bir sorun haline getirmiştir. Çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda başta ILO olmak üzere UNİCEF ve OECD gibi çok sayıda uluslar arası kuruluş, on yıllardır birçok çalışma gerçekleştirmiş olsa da, hem dünyada hem de ülkemizde bu konuda alınması gereken daha uzun bir yol alınması gerektiği aşikardır. Yapılan çalışmada çocuk işçi kavramı Türkiye ve Dünya genelinde ele alınıp Türkiye özelinde ise yoksulluk ve kayıt dışı istihdam bağlamında incelenmiştir. Çalışmamın dünya geneliyle ilgili bölümünde ILO, IPEC, OECD, EUROSTAT gibi uluslar arası kuruluşların çalışmalarından; Türkiye ile ilgili bölümünde ise ağırlıklı olarakTürkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)'nun yapmış olduğu araştırmalardan ve elde ettiği verilerden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda; kar odaklı hareket eden işverenlerin çocukları, içinde bulundukları gelişimsel çağın özelliklerini- tecrübesizlik, bilgisizlik vb.- kullanarak, çalıştırmayı tercih ettikleri görülmektedir. Ayrıca,çocuk işçiliğinin tek bir nedene dayanmadığı, bunlar arasında; yoksulluk, kayıt dışı istihdamın önemli yeri olduğu ve bu nedenlerle çocuk işçilği arasında güç bir sarmal ilişkinin varlığı ulaşılan sonuçlar arasındadır. Çocuk işçiliği sorunun çözümünde uzun vadeli kamu destekli politikaların ve çocukları istihdam alanından uzak tutacak yasal düzenlemelerin inşası belirleyici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Child labour is one of the problems caused from the profit-minded perspective of business life both in the world wide and in the improving countries like Turkey. Change overs of the industrial revolution have increased the child labour, seen as low-cost labour in business life; additionaly they have turned this situation into a big deal. Although many international organisations such as, firstly, ILO, UNICEF and OECD have done many studies about fighting against child labour for decades, there have been stil many things to do both in the World and in our country. In the study I have done, child worker term in Turkey and around the world has been examined detaily and it has been viewed especially in Turkey in respect of poverty and informal employment. Inthepart of the study about the world wide, the studies of the international organisations such as ILO, IPEC, OECD, EUROSTAT have been used; in the part about Turkey, mostly there searches and the datas of Turkish Statistical Institute have been used. As a result of the study, it is observed that the profit-minded employers prefer laboring the children by making use of the features of their developmental period like in experience, ignorance, etc. It is resulted that there is not only one reason of the child labour; also, poverty and informal employment play an important role in this situation; for these reasons, there is a strong relation between the child labour and these. In the solution of the child labour problem. It is essential that lond-term and public- supported policies and the legislative regulations, protecting the children from the employment area, are operated.