Türkiye ile Güney Kore ilişkilerinin sanayi sektörüne etkileri
  1. Tez No: 598237
  2. Yazar: KÜBRA GÜLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye, Güney Kore'nin 1950 yılında başlayan Kuzey Kore ile olan savaşına katılmış ve savaş sonrası Türkiye – Güney Kore ilişkileri oluşmaya başlamıştır. Kore Savaşı'nda Türkiye'nin Güney Kore'ye asker göndermesi ve sonrasında NATO'ya üye olması Birleşmiş Milletler açısından önem taşımaktadır. Kore Savaşı ile Doğu Asya ülkelerini daha yakından tanıyan Türkiye, o tarihten itibaren Güney Kore ile ilişkilerini dostluk çerçevesinde yürütmüştür. Bu çalışmanın amacı, Türkiye – Güney Kore ilişkilerinin sanayi sektörüne etkilerini ortaya koymaktır
Özet (Çeviri)
Turkey participated in South-Korea's war done between North-Korea in the beginning of 1950 after then the relations between South-Korea and Turkey has begun to form. What troops sent by Turkey which is a member of NATO has had a big importance in UN'a perspective. Turkey that knew the asian countries thanks to the war situation has managed a good communication and mutual relations with South-Korea. The purpose of this work(article) is to put importance in the effects of the relation between two countries in industry sector.