Çağdaş sanatta kent imgesi
Image of city in contemporary art
- Tez No: 598241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada geçmişten günümüze kent ve kentin sanata ve sanatçılara etkileri incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, insanların yerleşik hayata geçmesiyle kentlerin oluşma süreçleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, kentlerin tarihi, kent kavramı ve sanayi devriminin sonucu olarak endüstrileşen kentler ve mimari yapılardaki estetiğin ve işlevselliğindeki değişimleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, temel olarak kent olgusunun sanatçı dünyasında yansımaları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, araştırma boyunca üretilen çalışmalar sunulmuştur. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda sanatçıların toplum üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A city and its effects on art and artists are examined from past to present in the research. The process of a city formation with people transition from the settled life was studied in the first part. In the second part the history of cities and the concept of the city were explored, also the changes in the aesthetics, functionality of the industrialized cities and architectural structures as a result of the industrial revolution were investigated. In the third part, the reflections of the city phenomenon in the artist world are emphasized. In the fourth chapter, all the prodeced studies of the research are presented. As a conclusion all the investigations and the researches and the effects of artists on society were observed as well.