Okuma, yazma ve konuşmada akıcılık ile okuduğunu anlama ve kelime hazinesi arasındaki ilişki
The relationships between reading, writing and speaking fluencies, reading comprehension and vocabulary
- Tez No: 598375
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KALENDEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada 5. sınıf öğrencilerinin okuma, yazma ve konuşmalarında akıcılık, kelime hazinesi ve okuduğunu anlama becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubu Kars ili merkezinde yer alan 9 okuldaki 94 öğrenciden oluşmuştur. Akıcı okuma kapsamında okuma hızı ve doğruluk değişkenleri hesaplanmıştır. Akıcı yazmada toplam hece sayısı, doğru kelimelerdeki hecelerin toplam hece içindeki oranı, yazıyı düzeltme/silme sayısı değişkenleri esas alınmıştır. Akıcı konuşmada tutukluk sıklığı, konuşma hızı, eklemleme oranı, budanmış konuşma hızı, seslendirme süresi oranı, ortalama çırpı uzunluğu ve ortalama duraklama uzunluğu değişkenleri hesaplanmıştır. Okuduğunu anlama becerisinin tespiti için araştırmacı tarafından okuduğunu anlama testi geliştirilmiş ve geçerlilik-güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Okuduğunu anlama becerisi kapsamında okuduğunu anlamada toplam doğru yüzdesi, bilgilendirici metindeki doğru yüzdesi, hikâye edici metindeki doğru yüzdesi, hazır bilgi sorularında doğru yüzdesi, çıkarım sorularında doğru yüzdesi değişkenleri elde edilmiştir. Kelime hazinesinin tespiti için öğrencilere bir ders saati boyunca istedikleri konu ve türde en az 150 kelimelik metin yazmaları söylenmiştir. Değerlendirmeler ilk 100 kelime üzerinden yapılmıştır. Kelime hazinesi için kelime hazinesi katsayısı hesaplanmıştır. Bulgulara göre öğrencilerin dakikadaki okuma hızı 85,4 kelime ve doğruluk oranları %92'dir. Akıcı yazmada ortalama 28,6 hece yazılmışken doğru kelimelerdeki hecelerin toplam hecelere oranı %94,2'dir. Öğrencilerin bir dakikada yazılarını silme/değiştirme sayılarının ortalaması ,59'dur. Akıcı konuşmada tutukluk sıklığı dakikada 6,3'tür. Konuşma hızı ortalaması 221,8, eklemleme oranı 313,8, budanmış konuşma hızı 191,3 hecedir. Seslendirme süresi oranı %67,3'dir. Ortalama çırpı uzunluğu 11,7 hece iken ortalama duraklama uzunluğu 23,6 saniye olarak tespit edilmiştir. Okuduğunu anlamada toplam doğru yüzdesi %68'dir. Bilgilendirici metinlerde doğruluk yüzdesi %63,3 iken hikâye edici metinlerde %72,4'tür. Hazır bilgi sorularında doğruluk yüzdesi %72,3 olarak çıkmıştır. Bu oran çıkarım sorularında %63,4'tür. Öğrencilerin kelime hazinesi katsayısı ,62 olarak tespit edilmiştir. Akıcılık becerilerinin kendi içindeki ilişkilerinde değişkenlikler gözlemlenmiştir. Kimi beceriler kendi arasında ilişkiye sahip değilken kimilerinde anlamlı korelasyonlar çıkmıştır. Benzer şekilde becerilerin kendi arasındaki ilişkilerde de farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between reading/writing/speaking fluencies, vocabulary and reading comprehension. Study group is consisted of 94 5th graders in 9 different schools located in centre of Kars in Turkey. Speed and accuracy is calculated as variables of reading fluency. Total syllable, the rate of syllables in correct spelled words (RSCSW) and total deleting/changing were counted as variables of writing fluency. Disfluency frequencies, speech rates, articulation rates, pruned speech rates, phonation time ratios, mean lengths of runs and the average pause lengths were computed as variables of speking fluency. For reading comprehension, the researcher developed a multiple choice test that includes 29 questions. The test consists of one informative and one narrative text and both texts consists of literal and inferential questions. Reliability and validity analysis is made. Total correct percentage (TCP), correct percentage in narrative text (CPNT), correct percentage in informative text (CPİT), correct percentage in literal questions (CPLQ), correct percentage in inferential questions (CPİQ) was calculated to assess reading comprehension skill. For assessing vocabulary, students were asked to write a text during a class and they were free to choose type and topic of text. They were asked to reach at least 150 words but the first 100 words was used to assess vocabulary. Vocabulary coefficients were computed as the variable of vocabulary. Findings showed that mean reading speed is 85,4 words and accuracy mean is %92. Students' total writing speed mean is 28,6 syllables, the mean of percentage of syllables in correct-written words is %94,2. In a minute, students made an average of .56 deleting/chancing in their writings. This shows that they mostly did not need to delete or change their text. The average of disfluency frequency in speaking fluency is 6,3 in a minute. The mean of speech rate is 221,8 syllables, the articulation rate is 313,8 syllables, the pruned speech is 191,3 syllables in one minute. Phonation time ratio is %67,3 and mean length of runs is 11,7 syllable. The average pause length is 23,6 seconds in one minute. The average TCP is %68; CPİT is %63,3; CPNT is %72,4; CPLQ is %72,3 CPİQ is %63,4. The mean of vocabulary coefficient is .62 which shows that 62 words in the first 100 words in childrens' writtens texts are different. Fluency skills have different relationships among themselves where some have meaningful correlations and some have not. Similarly, each language skills have different correlations between each other.