İş limitasyonu ölçeği kısa formu Türkçe uyarlaması: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Work limitations questionnaire short form Turkish adaptation: Validity and reliability study
- Tez No: 598397
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı; çalışanların son iki hafta içerisinde yaşadıkları fiziksel veya duygusal sağlık durumlarının, çalışma hayatları üzerine etkisini inceleyen İş Limitasyonu Ölçeği-Kısa Formu' nun (İLÖ-KF) Türkçe uyarlaması, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasının yapılmasıdır. Çalışma kavramı ile iş sağlığı ve güvenliği kültürü birbiri ile bütünleşmiş bir anlam ifade etmektedir. Maddi ve manevi açıdan düşünüldüğünde, iş sağlığı ve güvenliğinin her açıdan iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için yapılan her türlü emek ve harcama, yaşanacak kaza ya da yaralanma olasılıklarını en aza indirmekte, ekonomik olarak fayda sağlamakta, çalışma ortamını güvenli ve sağlıklı bir ortama dönüştürmekte ve iş kazaları ve meslek hastalıklarından iş görenleri korumakta çok önemli bir yere sahiptir. Çalışmamıza bir fakültede görev yapan 104 akademisyen dahil edildi. Katılımcılara demografik bilgi formu ve İLÖ-KF uygulandı. İLÖ-KF' nun test-tekrar test güvenilirliği yedi gün arayla tekrarlanarak değerlendirildi. Ölçeğin yapısal geçerlilik ve zamana göre değişmezlik güvenilirliği için test-tekrar test intraklass korelasyon (ICC) yöntemi ile Cronbach alfa testi kullanıldı. İLÖ-KF iki faktör altında %68,62 varyans ile yapısal geçerliliği sağladığı tespit edildi. İLÖ-KF güvenilirliği (ICC=0.96) ve iç tutarlılığı (Cronbach alfa=0.83) oldukça yüksek olarak bulundu. İLÖ-KF Türkçe dilinde geçerli ve güvenilir bir testtir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to translate and adapt a Turkish version and investigate the validity and reliability of the Work Limitations Questionnaire-Short Form (WLQ-SF) of workers who live physical or emotional health limitations in the last two weeks on working. The concept of working and the culture of occupational health and safety have an integrated meaning. From a material and spiritual point of view, all kinds of labor and expenditure for the reformation and improvement of occupational health and safety minimizes the possibility of accidents or injuries, provides economic benefits, transforms the working environment into a safe and healthy environment and has a very important place to protect workers from occupational accidents and occupational diseases. 104 academicians were included in our study from a faculty. Test-retest reliability was evaluated by repeating the WLQ-SF with a 7-day interval. The test-retest intraclass correlation (ICC) method and Cronbach's alpha test were used for structure validity and time invariant reliability over time of the scale. WLQ-SF was found to provide structural validity with %68,62 variance under two factors. WLQ-SF was found high reliability (ICC = 0.96) and internal consistency quite high (Cronbach alpha = 0.83). WLQ-SF is a valid and reliable test in Turkish language.