Bireylerin spora yönelik sağlık inançları ile sportif etkinliklere katılan kadınlara ilişkin görüşleri arasındaki ilişki
The relationship between individuals' sports health belief and opions about women's participating in sporti̇ve activities
- Tez No: 598481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara İlinde ikamet eden bireylerin sportif rekreasyonel aktivitelere yönelik sağlık inançları ve kadınların spor etkinliklerine katılımlarına ilişkin görüşlerini değerlendirmektir. Çalışmanın evrenini, 2018 yılında Ankara İlinin 9 merkez ilçesinde ikamet eden bireyler oluşturmaktadır. Bu amaçla 9 merkez ilçeden, 649 kişiye ölçme aracı uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Sportif Rekreasyonel Aktiviteler Yönelik Sağlık İnanç Ölçeği ve Kadınların Spora Katılımına İlişkin Görüşlerin Belirlenmesine yönelik, ölçme araçları ile elde edilmiştir. Katılımcılara uygulanan Anket Formu 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 8 madde, ikinci bölümde katılımcıların spora yönelik sağlık inanç düzeyini belirlemeye yönelik 21 madde yer alırken, üçüncü bölümde ise katılımcıların kadınların spor etkinliklerine katılmalarına ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik 39 madde yer almıştır. Katılımcıların cinsiyete göre görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığı t testi ile diğer değişkenlere göre görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığı ise tek yönlü varyans analiziyle yapılmıştır. Çalışma sonucunda Sportif Rekreasyonel Aktivitelere İlişkin Sağlık İnanç Ölçeği alt boyut puan ortalamaları ile Kadınların Spor Etkinliklerine Katılımlarına İlişkin Tutum Ölçeği toplam puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkilere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the opinions of individuals residing in Ankara on health beliefs related to sportive recreational activities and women's participation in sport activities. The population of the study consists of individuals residing in 9 central districts of Ankara Province in 2018. For this purpose, 649 people from 9 central districts were surveyed. The data of the study were obtained by means of measurement instruments for determining the opinions of women about sport participation and Health Belief Scale for Sport Recreational Activities. The Questionnaire Form applied to the participants consists of 3 sections. In the first part, there were 8 items to determine the demographic characteristics of the participants, in the second part, there were 21 items to determine the health belief level of the participants, while in the third part, there were 39 items to determine the participants' opinions about women's participation in sports activities. The t-test was used to determine whether there was a difference between the views of the participants according to gender and the one-way ANOVA was used to determine whether there was a difference between the opinions of the participants according to other variables. As a result of the study, a significant positive relationship was found between the subscale scores of the Health Belief Scale for Sport Recreational Activities and the total scores of the Attitude Scale for Women's Participation in Sports Activities.